[b][i]Ja i dwóch braci odziedziczyliśmy mieszkanie po matce, która nie zostawiła żadnego testamentu. Do kręgu spadkobierców nie należą inne osoby oprócz nas. Jeden z moich braci zaproponował, aby mieszkanie nabyła jego jedyna córka. Jaki podatek nas czeka?[/i][/b]
[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Odpowiada Wojciech Ostrowski - prawnik w kancelarii Rachelski i Wspólnicy[/b]
– Możliwe wydają są różne rozwiązania. Pierwsze zakłada przekazanie w drodze umowy darowizny bratu czytelnika udziałów spadkowych przez pozostałych spadkobierców. Czyli na mocy postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku spadek dziedziczyć będzie trzech spadkobierców, każdy w jednej trzeciej części. W ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu osoby te powinny zgłosić w urzędzie skarbowym nabycie praw majątkowych – tylko w ten sposób będą mogły skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Następnie na mocy umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego dwaj spadkobiercy przekazują swoje udziały spadkowe na rzecz trzeciej osoby, co nie podlega podatkowi od spadków i darowizn ani też podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Do tej czynności nie będzie również miała zastosowania ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ darowizna nie dotyczy przejęcia długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńców. Natomiast informację o darowiźnie przekazuje do urzędu skarbowego sam notariusz. Następnie, na mocy odrębnej umowy, sporządzonej również w formie notarialnej, brat czytelnika dokonuje darowizny przysługujących mu udziałów spadkowych lub całego spadku na swoją córkę. Warto jednak wiedzieć, że czynność ta nie powinna być dokonana w tym samym dniu co darowizna udziałów spadkowych. Ponieważ mamy w tej sytuacji do czynienia z darowizną praw majątkowych między zstępnymi w linii prostej, czynność taka nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.