Zwłaszcza w przypadku terenów mieszkalnych, obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz szpitali normy budowlane szczegółowo regulują dopuszczalny poziom hałasu.
By stworzyć komfort akustyczny w domu, warto zwrócić uwagę na parametry akustyczne zastosowanych materiałów budowlanych. Niestety, prawidłowa izolacja akustyczna często spychana jest na margines na etapie prac projektowych, a w wybudowanym już budynku wprowadzenie poprawek jest bardzo trudne i wymaga dużych nakładów finansowych. Oddziaływanie hałasu powoduje spadek koncentracji i stres, a w dalszym etapie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, między innymi do uszkodzenia narządów słuchu, nerwic czy też chorób układu krążenia.
[srodtytul]Różne źródła hałasu[/srodtytul]
W budownictwie hałas zaliczany jest do czynników zanieczyszczających środowisko, a postępująca urbanizacja sprawiła, że stał się on poważnym problemem cywilizacyjnym. W dużych miastach przy wysokim natężeniu ruchu ulicznego poziom hałasu może osiągać nawet 80 dB, co znacząco oddziałuje na komfort życia mieszkańców. Jak wykazały badania medyczne, narażenie na działanie dźwięku na tak wysokim poziomie powoduje zaburzenia funkcji fizjologicznych organizmu, problemy z koncentracją oraz odczuwalne zmęczenie nieadekwatne do wykonywanych czynności. Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieścić się w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz 30 do 40 dB w dzień. Dwukrotne przekroczenie tych norm stało się przyczyną wzrostu zainteresowania tematyką izolacji akustycznej. Do przepisów prawa budowlanego wprowadzono szereg nakazów regulujących parametry izolacji dźwiękowej dla ścian, okien i stropów.
W budynkach występują dwa rodzaje hałasów: komunikacyjny – dochodzący z zewnątrz – oraz bytowy, czyli wewnętrzny, przenoszony przez stropy i ściany działowe. W budynku dźwięki rozchodzą się drogą powietrzną i materiałową, inaczej zwaną też uderzeniową. Najczęściej występującymi hałasami komunikacyjnymi są odgłosy powodowane przez ruch samochodowy, szczególnie dokuczliwy w centrach miast i na terenach osiedlowych. Nie mniej uciążliwy jest hałas wynikający z użytkowania pomieszczeń, którego źródłem są odgłosy kroków, winda oraz sprzęty gospodarstwa domowego.