Klinkier jest mało nasiąkliwy, nie ulega przebarwieniom, łatwo utrzymać go w czystości. Na rynku dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej – w tradycyjnych barwach, ale także w odcieniach żółci, brązu i zieleni, jak również mieszanej kolorystyce (melanż). Ścianę można zbudować z cegły klinkierowej bądź istniejącą już powierzchnię wyłożyć klinkierową okładziną ceramiczną.
[srodtytul]Łatwo i wygodnie[/srodtytul]
Do murowania cegieł klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Takim właśnie materiałem jest zaprawa murarska z trasem do klinkieru. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, którego zadaniem jest ograniczenie możliwości powstawania charakterystycznych dla klinkieru wykwitów solnych. Zaprawa jest dostępna w sześciu kolorach: beżowym, ceglastym, ciemnobrązowym, szarym, ciemnoszarym i grafitowym.
Zaprawa murarska z trasem do klinkieru jest łatwa i wygodna w użyciu, a przygotowanie jej polega na wymieszaniu w odpowiedniej proporcji, zgodnie z instrukcją, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Nadaje się ona do użycia tuż po wymieszaniu, a należy ją wykorzystać w ciągu około trzech godzin.
Murowanie można wykonać na pełną spoinę, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach (w zależności od szybkości wiązania zaprawy) można przystąpić do jej profilowania. Wykonujemy je drewnianym lub plastikowym narzędziem o zaokrąglonym kształcie. Grubość spoiny, przy murowaniu na tzw. pełną spoinę, powinna być jednakowa dla całej warstwy. Drugą metodą jest połączenie cegieł zaprawą tynkarską z trasem z pozostawieniem miejsca na spoinę. Wzdłuż brzegów cegieł układamy listewki grubości 10 – 12 mm, a zaprawą wypełniamy jedynie przestrzeń między listewkami. Po upływie około siedmiu dni można przystąpić do spoinowania, stosując tę samą zaprawę. W przypadku, gdy zdecydujemy się zastosować płytkę klinkierową jako ścienny materiał okładzinowy, do jej przyklejenia warto użyć elastycznego kleju o zwiększonej przyczepności. Należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża – powinno ono być nośne, czyste, wolne od zanieczyszczeń. W celu zredukowania jego chłonności i zwiększenia przyczepności kleju należy zagruntować je emulsją.