Reklama
Rozwiń

Zaniechania powracają po latach jak bumerang

Bez wsparcia samorządom trudno będzie uporządkować prawny status nieruchomości

Aktualizacja: 08.04.2009 07:17 Publikacja: 08.04.2009 05:48

Zaniechania powracają po latach jak bumerang

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

To nie pierwszy raport Najwyższej Izby Kontroli,który wytyka gminom i starostwom rażące błędy. Trudno się dziwić, bo ani oni, ani ich poprzednicy prawni często od czasów II wojny światowej nie robili nic, by uporządkować sytuację nieruchomości.

W wielu księgach wieczystych wciąż figurują dawni właściciele. Wypędzonym służy to jako podstawa do roszczeń o zwrot nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych.

Ten stan trwałby pewnie, gdyby dwa lata temu nie weszła w życie ustawa o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Nakazuje ona uregulować sytuację prawną nieruchomości.

Od początku jednak z jej realizacją są problemy. Ustawodawca narzucił bowiem wymagania, którym samorządy nie mogą sprostać. Najpierw dał za mało czasu na przygotowanie wykazów nieruchomości Skarbu Państwa oraz gminnych. Na ich podstawie miała ruszyć akcja porządkowania.

Starostwa nie zdążyły, termin przedłużono więc do 19 maja 2009 r. Wiele z nich już narzeka, że znów nie zdąży. Brakuje im bowiem pieniędzy.

I mają rację – państwo powinno dać zdecydowanie więcej środków, jeżeli oczekuje szybkich efektów. Bez nich porządkowanie sytuacji prawnej nieruchomości może trwać wiecznie.

Są też i takie nieruchomości, w wypadku których i pieniądze nie pomogą. Lata zaniedbań doprowadziły do tego, że potrzebne są wyroki sądowe przesądzające, kto jest ich właścicielem.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono