[b]Odpowiada Iwona Smolak, radca prawny i partner w Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.[/b]
– Gdy nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej, można wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Należy w nim wskazać, na czym służebność ma polegać (np. na prawie przechodzenia czy przejazdu) oraz podać dane właścicieli wszystkich działek, przez które mogłaby przechodzić droga zapewniająca dostęp do drogi publicznej. Należy dołączyć mapę sytuacyjną danego miejsca oraz odpis z księgi wieczystej nieruchomości pozbawionej dostępu. Wniosek podlega opłacie w wysokości 200 zł.
Sąd, rozpoznając wniosek, dąży do wytyczenia drogi w sposób zapewniający dostęp do działki wnioskującego (prawo przechodzenia, przejazdu) z jak najmniejszym obciążeniem działek sąsiednich, z których droga zostanie wytyczona.
Prawo służebności drogi koniecznej służy każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości nabywającej służebność, a jednocześnie obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej.
Właścicielowi nieruchomości obciążonej należy się wynagrodzenie, które jest określone w postanowieniu sądu, chyba że się go zrzekł.