Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W konsekwencji wartość działek, na których znajdują się budynki i budowle, zwiększa podstawę opodatkowania dostawy tych budynków i budowli (przy czym należy pamiętać, że pojęcie gruntu, z którym związane są te budynki i budowle, rozumie się z reguły szeroko – nie tylko jako grunt znajdujący się pod tymi budynkami i budowlami; przyjmuje się, że chodzi o działkę, na której budynek się znajduje – zob.[b] pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Koninie z 16 grudnia 2005 r., pv-440/IP/75/2005).[/b]
Stosowanie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT nie budzi wątpliwości, gdy na sprzedawanym gruncie (działce) znajduje się tylko jeden budynek lub budowla. Wątpliwości pojawiają się, jeśli na sprzedawanym gruncie (działce) znajduje się kilka budynków czy budowli. Powstaje wtedy pytanie, w jaki sposób należy przyporządkować wartość gruntu (działki) do dostaw poszczególnych budynków i budowli.
Osobiście uważam, że przyporządkowania takiego należy dokonać na podstawie klucza powierzchniowego, tj. należy podzielić wartość gruntu proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych przez poszczególne obiekty. Zdania organów podatkowych są w tej kwestii podzielone. Większość z nich uważa, że przyporządkowania należy dokonać według klucza wartościowego, czyli proporcjonalnie do wartości sprzedawanych obiektów przypisać odpowiednio do nich udział gruntu (tak np. [b]naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w interpretacji z 21 lutego 2005 r., PP/443-16/05, czy naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z 13 kwietnia 2006 r., 1472/RPP1/443-208/06/MJ)[/b]. Wyjątkowo zdarzają się tylko wyjaśnienia, w których organy podatkowe dają podatnikom wybór między kluczem wartościowym a kluczem powierzchniowym (takie [b]stanowisko zajął naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w piśmie z 17 września 2004 r., us. 21/av/443/3034/04[/b]).
Odpowiedź na pytanie zależy zatem od przyjęcia jednego z dwóch zaprezentowanych stanowisk. Bezpieczniejsze jest zastosowanie klucza wartościowego.
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]