[b]Jak czytać barometr? [/b]Pośrednicy z pięciu miast podają ceny mkw. uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą z Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.
[b]Nadal utrzymuje się niewielkie zainteresowanie działkami budowlanymi, co eksperci tłumaczą zbyt wysokimi cenami gruntów i ograniczonymi możliwościami w uzyskaniu kredytów. Stawki za metr kwadratowy wprawdzie stopniowo spadają, ale – w ocenie kupujących – zbyt wolno. Jak wynika z barometru „Rz” – w lipcu są średnio o 12 proc. niższe niż przed rokiem. Pośrednicy przewidują dalsze korekty w dół, ale przeważnie niewielkie – w skali roku przeciętnie o około 2 proc. Podaż gruntów pod zabudowę jest duża. Coraz częściej można wybierać wśród atrakcyjnych lokalizacji. Jeśli pojawia się nabywca dysponujący gotówką, możliwe jest uzyskanie znaczących upustów cenowych.[/b]