Nie należy się podatek od całego czynszu

Spłata rat i odsetek od kredytu budowlanego dotycząca istniejących budynków jest dochodem przeznaczonym na cele związane z ich utrzymaniem

Aktualizacja: 17.08.2009 07:32 Publikacja: 17.08.2009 06:30

Nie należy się podatek od całego czynszu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Red

Tak wynika ze zmiany interpretacji indywidualnej ([b]sygn. DD6/033/49/KWW/09/PK-728[/b]) przez ministra finansów.

Towarzystwo budownictwa społecznego zwróciło się z wnioskiem o interpretację do dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Pytanie brzmiało: czy część czynszu z najmu lokali mieszkalnych przeznaczona na spłatę rat i odsetek od kredytów otrzymanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego jest dochodem wolnym od podatku?

Powołując się na art. 17 ust. 1 pkt 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C1E76E9CDE00B8D9BA7A28C989A5EE7E?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link], TBS przyjęło, że cały dochód z czynszu jest osiągany z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczony na ich utrzymanie.

Dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej wydał interpretację na niekorzyść wnioskodawcy ([b]sygn. ITPB3/423-489a/08/DK[/b]). W jego ocenie dochód z czynszu w części przeznaczonej na spłatę kredytów wraz z odsetkami nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku na podstawie przytoczonego przepisu.

Zdaniem dyrektora dochód ten nie został przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, ponieważ takimi są tylko istniejące już budynki mieszkalne wraz z infrastrukturą, a nie mieszkania w budowie.

Minister finansów zmienił interpretację indywidualną na korzyść podatnika. Potwierdził, że dochody osiągnięte z czynszów w części dotyczącej spłaty kredytu budowlanego, z którego zostały wybudowane lokale mieszkalne i od których pobierany jest ten czynsz, też są wolne od podatku.

Wyjaśnienia dotyczące stosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały zaprezentowane przez ministra finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2008 r. ([b]sygn. DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82[/b]).

Finansowanie z czynszu wszelkich kosztów związanych z używaniem istniejących lokali mieszkalnych, w tym spłata kredytu budowlanego zaciągniętego na wybudowanie budynków, w których się one znajdują, jest równoznaczne z przeznaczaniem dochodu uzyskiwanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na cele związane z ich utrzymaniem. Cała zatem kwota czynszu, obejmująca najem lokalu, spłatę kredytu i koszty eksploatacji, jest zwolniona od podatku. [b]Opodatkowaniu podlegałby natomiast dochód z tytułu czynszu od najemców mieszkań, gdyby został przeznaczony przez towarzystwo budownictwa społecznego na budowę nowych mieszkań.[/b]

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”