Opinie wśród ekspertów są podzielone. Niektórzy twierdzą, że sprzedający muszą się przygotować na dalsze obniżki cen. Inni prognozują w ciągu najbliższego roku niewielki wzrost stawek za metr kwadratowy tych nieruchomości.
W niektórych rejonach kraju, np. we Wrocławiu, Katowicach i Koszalinie, wzrosła ostatnio liczba osób zainteresowanych kupnem domu, ale nadal ruch jest znacznie mniejszy niż dwa lata temu – oceniają pośrednicy. Segmenty i wille są długo wybierane. Kupujący mają do dyspozycji bardzo dużo ofert, a negocjacje cenowe kończą się zwykle znacznymi ustępstwami sprzedającego.Większe niż na rynku wtórnym jest zainteresowanie ofertami deweloperów. Chętniej kupowane są nowe domy do wykończenia niż te starsze, z drugiej ręki. Dla wielu nabywców ważna jest bowiem możliwość własnej aranżacji wnętrza.
[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy podają stawki za mkw. dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.) obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę mkw. porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w proc.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]