Kamienice znajdują się na ogół w lokalizacjach uznawanych za atrakcyjne i prestiżowe. – Mieszkania w nich położone mają też zwykle lepszy rozkład, o ile nie zostały przebudowane – mówi Leszek Baranowski z agencji Bracia Strzelczyk.
Wiele starych przedwojennych budynków o ciekawej architekturze jest jednak w złym stanie technicznym. – Dlatego kupując mieszkanie w kamienicy, nie wystarczy własna intuicja, lepiej poradzić się specjalisty, który oceni stan instalacji i murów – radzi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
W Warszawie, według portalu Szybko.pl, metr mieszkania w przedwojennej kamienicy kosztuje średnio 9880 zł. Jest więc przeciętnie o tysiąc złotych droższy niż mkw. w bloku z cegły (8800 zł), i o dwa tysiące droższy niż w bloku z wielkiej płyty (7900 zł).
Jeśli kamienica została poddana gruntownemu remontowi, ceny mieszkań często można porównać nawet z nieruchomościami apartamentowymi. – Zwłaszcza jeśli chodzi o centralne dzielnice Warszawy – mówi Marcin Jańczuk.
Nabywcy cenią tego typu budynki także dlatego, że przedwojenne kamienice, zwłaszcza w lepszych dzielnicach, były często projektowane przez uznanych architektów i efektownie wykańczane (zdobione frontony, rzeźbione bramy, żeliwne balustrady itp.).