– Obowiązek podatkowy dla dewelopera powstaje w momencie otrzymania zaliczki – wyjaśnia Gerard Dźwigała. – Data przeniesienia własności nie ma znaczenia. Jeśli więc od 1 stycznia VAT wzrośnie o 1 proc., podwyżki nie odczują ci, którzy zapłacili wcześniej całą kwotę. Oczywiście dużo zależy od przepisów przejściowych do nowych regulacji. Trudno jednak sobie wyobrazić, że ustawodawca opodatkuje wyższą stawką już dokonane wpłaty.
– Ma jednak taką możliwość – przestrzega Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do ustawy o VAT. – Z przepisów unijnych wynika bowiem, że kraj, który podnosi stawkę VAT, może zmienić moment powstania obowiązku podatkowego. Tak zrobiły razem z podwyżką podatku Niemcy, precedens już więc jest.
To niejedyna zmiana, której mogą się spodziewać podatnicy.
– [b]31 grudnia upływa termin stosowania preferencyjnej stawki VAT na sprzedaż dużych mieszkań (powyżej 150 mkw.) i domów (powyżej 300 mkw.)[/b] – przypomina Adam Bartosiewicz. – [b]Jeśli Polska nie wynegocjuje z Unią Europejską jego przedłużenia, w przyszłym roku nadwyżka powierzchni będzie opodatkowana stawką podstawową (prawdopodobnie 23 proc.). [/b]
Jak te problemy rozwiąże ustawodawca?
– Nie ma jeszcze konkretnych propozycji, na razie jesteśmy na etapie analiz i obliczania skutków finansowych nowych rozwiązań – mówi Maria Hiż z Wydziału Prasowego Ministerstwa Finansów.