Reklama
Rozwiń

Czy będzie ograniczenie podwyżek za użytkowanie wieczyste

Użytkownicy wieczyści skarżą się na podwyżki. Rząd proponuje, by były najwyżej raz na trzy lata. Zdaniem ekspertów nie rozwiąże to problemu

Publikacja: 22.11.2010 00:40

Protest mieszkańców Warszawy przeciwko podwyżkom opłat za wieczyste użytkowanie

Protest mieszkańców Warszawy przeciwko podwyżkom opłat za wieczyste użytkowanie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zbliża się koniec roku, miasta zaczęły już wręczać pisma z podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Mają obowiązywać od 2011 r.

[wyimek][b]500 proc.[/b] - o tyle w Warszawie rosną opłaty co cztery – pięć lat[/wyimek]

Tymczasem jutro rząd ma przyjąć [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/586785]projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców[/link]. Przewiduje on, że wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana nie częściej niż raz na trzy lata i tylko jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. W tej chwili można to robić co roku.

– Propozycja została okrojona. Wcześniej przewidywała jeszcze, że opłatę będzie można podnieść maksymalnie do 50 proc. dotychczasowej stawki – mówi Mirosław Gdesz, prawnik specjalizujący się w tej tematyce. – Propozycja w obecnym brzmieniu niewiele zmieni. Miasta rzadko aktualizują opłaty rok po roku. Nadszedł już czas, by zmienić zasady podwyższania opłat i odejść definitywnie od aktualizacji na rzecz innych rozwiązań.

W tym roku podwyżki w Krakowie obejmą 1500 użytkowników wieczystych, w Poznaniu – 2000, a w Warszawie w samej tylko dzielnicy Bielany aktualizacją opłaty za użytkowanie wieczyste objęto 174 podmioty, w tym 12 spółdzielni mieszkaniowych. Opłaty wzrosną o ok. 200 proc.

Skok opłat nie ominie wielu innych miast. Tymczasem szafy z odwołaniami od podwyżek w samorządowych kolegiach odwoławczych z roku na rok pęcznieją. Do warszawskiego SKO w 2007 r. wpłynęło 1280 spraw, w 2008 r. było ich już 6974, w 2009 r. – 6383.

[wyimek][b]6383 skargi[/b] na podwyżki wpłynęły w 2009 r.do warszawskiego Samorządowego Kolegium Odwoławczego[/wyimek]

– W 2010 r. spodziewaliśmy się mniejszej liczby, ponieważ to rok wyborów samorządowych, a wtedy gminy raczej nie decydują się na podwyżki – mówi mec. Tomasz Podlejski, wiceprezes SKO z Warszawy.

Okazało się jednak, że w tym roku wpłynęło już 3500 skarg. Według mec. Podlejskiego to dużo, bo najczęściej wpływają pod koniec roku. W 2010 r. spodziewa się więc co najmniej tylu spraw co w 2009 r.

– W Warszawie podwyżka wynosi w niektórych przypadkach nawet 12-krotność dotychczasowej opłaty – mówi mec. Podlejski. Okazuje się, że w 40 proc. odwołania kończą się sukcesem skarżących i udaje im się zmniejszyć podwyżkę.

[ramka][b]Czytaj też: [/b] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/567402-Mimo-wyborow-prezydenci-podnosza-oplaty.html]Mimo wyborów prezydenci podnoszą opłaty[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/244289,512124-Uzytkowanie-wieczyste---nie-dac-sie-podwyzce-.html]Użytkowanie wieczyste: nie dać się podwyżce[/link] [/li] [li]Nasz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/402463_Jak_kwestionowac_podwyzke_oplaty_za_wieczyste_uzytkowanie.html]Jak kwestionować podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie[/link][/li] [/ul]

Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment