– O wartości nieruchomości decyduje przede wszystkim lokalizacja, w której się znajduje. Różnice w cenach można zaobserwować nie tylko pomiędzy ofertami pochodzącymi z różnych miast, ale także z różnych dzielnic, ulic, poszczególnych budynków czy nawet pięter – mówi Marcin Drogomirecki z serwisu Oferty. net. – Na przykład mieszkanie na wyższym piętrze może być o kilkadziesiąt procent droższe od takiego samego na parterze.?? Analitycy serwisu Oferty. net zbadali średnie ceny mieszkań używanych w poszczególnych dzielnicach w czterech miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.??
• Okazało się, że największy rozdźwięk cen w dzielnicach występuje w Krakowie. Mieszkania położone w obrębie Starego Miasta są droższe od tych zlokalizowanych na Wzgórzach Krzesławickich aż o 82 proc.??
• W Warszawie najtańszą dzielnicą jest znacznie oddalona od centrum, leżąca po prawej stronie Wisły, Wesoła. Średnia cena ofertowa mieszkań wystawianych tam do sprzedaży wynosiła w grudniu ub. r. 7057 zł za mkw.? Z kolei za metr mieszkania w Ursusie – dzielnicy położonej na przeciwległym krańcu Warszawy, po lewej stronie Wisły – trzeba zapłacić o 10 proc. więcej niż w Wesołej. Jednak decydując się na zakup lokalu ?w Śródmieściu trzeba się liczyć, że wydatek jest większy o 65 proc. w stosunku do cen z Wesołej.??
• Spore rozpiętości w cenach mieszkań występują we Wrocławiu. Lokale na Starym Mieście są tam o 30 proc. droższe niż podobne, ale oferowane na Psim Polu.??
• Najmniejsze dysproporcje w cenach można dostrzec w Łodzi. Tam średnie stawki za mieszkania używane w najdroższym śródmieściu są tylko o 8 proc. wyższe od tych w najtańszej dzielnicy – Górnej. (Pełne zestawienie cen w dzielnicach dużych miast w dołączonej tabeli).