Andrzej Lulka, radca prawny, partner w kancelarii Gide Loyrette Nouel???
„Rz": Do kiedy dokładnie można składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na preferencyjnych warunkach???
Andrzej Lulka: Zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, z żądaniem przekształcenia można wystąpić do 31 grudnia 2012 r. Trzeba jednak pamiętać, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 26 stycznia 2010 r. (sygn. K 9/08), uznał, że przepisy nakazujące jednostkom samorządu terytorialnego obligatoryjne udzielenie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, są sprzeczne z konstytucją.?W związku z tym, osoby uprawnione do bonifikaty na podstawie art. 4 ust. 8 i 9 ustawy (czyli osoby uzyskujące niskie dochody oraz osoby, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcy prawni), powinny najpóźniej do 8 sierpnia 2011 r. złożyć wniosek o przekształcenie oraz o udzielenie bonifikaty, ponieważ po tym terminie wspomniane przepisy dotyczące udzielenia bonifikaty utracą moc obowiązującą.??
Dlaczego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może być korzystne???
Na skutek przekształcenia dotychczasowy użytkownik wieczysty nabywa własność nieruchomości, a więc najpełniejsze, nieograniczone w czasie prawo rzeczowe.?Nie bez znaczenia jest też to, że nie będzie musiał ponosić corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego, których wysokość – w związku z rosnącą wartością gruntu – podlega podwyższeniu. Związany z własnością nieruchomości obowiązek uiszczania podatku od nieruchomości jest mniej dotkliwy, gdyż stawki podatku są proporcjonalnie niższe, a ich wzrost nie tak gwałtowny, jak w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.??
Czy samorząd może odmówić zgody na przekształcenie?