Reklama
Rozwiń

Mało czasu na starania o bonifikatę

Jeszcze tylko przez cztery miesiące możesz starać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą. Potem przepisy się zmienią?

Aktualizacja: 28.03.2011 15:32 Publikacja: 28.03.2011 15:30

Mało czasu na starania o bonifikatę

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Andrzej Lulka, radca prawny, partner w kancelarii Gide Loyrette Nouel???

„Rz": Do kiedy dokładnie można składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na preferencyjnych warunkach???

Andrzej Lulka: Zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, z żądaniem przekształcenia można wystąpić do 31 grudnia 2012 r. Trzeba jednak pamiętać, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 26 stycznia 2010 r. (sygn. K 9/08), uznał, że przepisy nakazujące jednostkom samorządu terytorialnego obligatoryjne udzielenie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, są sprzeczne z konstytucją.?W związku z tym, osoby uprawnione do bonifikaty na podstawie art. 4 ust. 8 i 9 ustawy (czyli osoby uzyskujące niskie dochody oraz osoby, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcy prawni), powinny najpóźniej do 8 sierpnia 2011 r. złożyć wniosek o przekształcenie oraz o udzielenie bonifikaty, ponieważ po tym terminie wspomniane przepisy dotyczące udzielenia bonifikaty utracą moc obowiązującą.??

Dlaczego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może być korzystne???

Na skutek przekształcenia dotychczasowy użytkownik wieczysty nabywa własność nieruchomości, a więc najpełniejsze, nieograniczone w czasie prawo rzeczowe.?Nie bez znaczenia jest też to, że nie będzie musiał ponosić corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego, których wysokość – w związku z rosnącą wartością gruntu – podlega podwyższeniu. Związany z własnością nieruchomości obowiązek uiszczania podatku od nieruchomości jest mniej dotkliwy, gdyż stawki podatku są proporcjonalnie niższe, a ich wzrost nie tak gwałtowny, jak w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.??

Czy samorząd może odmówić zgody na przekształcenie?

Decyzja o przekształceniu jest zaliczana do kategorii decyzji związanych, co do których organy pozbawione są możliwości swobody decyzyjnej. Oznacza to, że w razie zaistnienia przesłanek ustawowych, decyzja o przekształceniu wydawana jest obligatoryjnie.?

Czy przekształcenie jest możliwe tylko w przypadku gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, czy także w przypadku garaży???

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego jest możliwe w obu powyższych przypadkach. Przy gruntach zabudowanych garażami przekształcenie jest możliwe niezależnie od tego, czy nieruchomość jest zabudowana jednym, czy większą liczbą garaży, czy też garażem wielostanowiskowym albo wielopoziomowym budynkiem z garażami.?Należy przy tym wskazać, iż garaż, aby stanowił budynek w rozumieniu prawa budowlanego, powinien być trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, a także posiadał fundamenty i dach. W związku z tym, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na których posadowione są różnego rodzaju zadaszone miejsca parkingowe lub garaże, które nie są trwale związane z gruntem i nie posiadają fundamentów (tzw. blaszaki), nie będzie podlegać przekształceniu we własność, chyba że nieruchomość jest jednocześnie przeznaczona na cele zabudowy garażowej.?Możliwe jest bowiem dokonanie przekształcenia w przypadku nieruchomości niezabudowanej, która jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową lub zabudowę garażową. Przeznaczenie to powinno być określone w umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste. W razie braku określenia celu w umowie, wiążące są ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.??

Czy na bonifikaty mogą liczyć tylko właściciele prywatnych domów, czy także wspólnoty mieszkaniowe???

Wspólnotom mieszkaniowym ustawa nie przyznaje w ogóle prawa do występowania o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.?Przyjęcie takiej regulacji jest uzasadnione faktem, iż w przypadku budynku mieszkalnego z wieloma lokalami stanowiącymi odrębną własność, użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi budynek – jako prawo związane z własnością lokalu – przysługuje, jako udział w nieruchomości, łącznie wszystkim właścicielom lokali.?Zgodnie z ustawą, do wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uprawnieni są wszyscy współużytkownicy wieczyści, a zatem wszyscy właściciele lokali. Choć stanowią oni z mocy prawa wspólnotę mieszkaniową, w postępowaniu o przekształcenie będą działać łącznie jako właściciele, nie jako wspólnota.?W przypadku, gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia, co do wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie, ustawa przewiduje możliwość żądania rozstrzygnięcia przez sąd. Wnioskować o to mogą właściciele, których udziały we współużytkowaniu wieczystym wynoszą co najmniej połowę.??

Patrz też: jak wyliczyć wartość użytkowania wieczystego

WARTO WIEDZIEĆ

Kto decyduje o wysokości bonifikaty???

• Wysokość bonifikaty udzielanej na mocy uchylonych przepisów jest stała. Decyzja w tej sprawie, podobnie jak sama decyzja o przekształceniu, jest decyzją związaną, a do jej podjęcia – po otrzymaniu wniosku uprawnionej strony – zobowiązany jest organ właściwy do wydania decyzji o przekształceniu.?

• Osoba fizyczna, której dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, może otrzymać bonifikatę w wysokości 90 proc. Takie warunki dotyczą jednak wyłącznie przekształcania dotyczącego nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe lub przeznaczonej na taką zabudowę.?

• Niezależnie od rodzaju nieruchomości, której dotyczy wniosek, bonifikata w wysokości 50 proc. udzielana jest osobom fizycznym, które uzyskały prawo użytkowania wieczystego przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym. Bonifikata w takiej wysokości przysługuje też w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków (ten przepis nie został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny).?

• Poza bonifikatami przyznawanymi na mocy uchylonych przepisów, art. 4 ust. 7 ustawy przewiduje możliwość przyznania bonifikaty przez właściwy organ. W tym przypadku jednak jej wysokość, tak jak i samo przyznanie bądź nieprzyznanie bonifikaty, zależą od decyzji tego organu. W razie zbiegu praw do bonifikaty z różnych tytułów, stosuje się bonifikatę najkorzystniejszą.

źródło: Kancelaria Gide Loyrette Nouel

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy