Szeroko pojęty rynek nieruchomości, jak mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl, dzieli się na Warszawę i resztę kraju. – W stolicy buduje się więcej luksusowych mieszkań niż we wszystkich innych miastach razem wziętych – zauważa. – W każdym segmencie rynku powstają też lokale o standardzie wyższym od przeciętnego.
Ile metrów mają mieszkania w poszczególnych miastach, sprawdziły firmy Emmerson Realty i Otodom. Z analiz opartych o dane GUS wynika, że w Warszawie przeciętna powierzchnia użytkowa lokalu to 59 mkw., a na jedną osobę przypada średnio 31,8 mkw. W Krakowie jest to odpowiednio 57,7 i 28,6 mkw., we Wrocławiu – 69,6 i 34,9 mkw., w Poznaniu – 64,5 i 30,9 mkw., a w Gdańsku – 59,3 i 28,4 mkw.
Inwestor i rodzina
Tyle średnie. Na rynku deweloperskim w Poznaniu, jak zauważa Jędrzyński, największą popularnością cieszyły się ostatnio małe jedno- i dwupokojowe mieszkania.
– Trudno powiedzieć, czy jest to efekt niechęci do rozrzutności, z której słyną poznaniacy – mówi ekspert. – Równie trudno wytłumaczyć, dlaczego akurat w Katowicach, Rzeszowie i Lublinie mamy znacznie większy od przeciętnego odsetek sprzedawanych „trójek". Rzeszów przoduje jednocześnie w wyborze kawalerek.
Analityk przyznaje, że deweloperzy w dużych miastach budują nieco inaczej. Wymuszają to większa konkurencja i wyższe ceny. – Chodzi głównie o standard i atrakcyjność architektoniczną – tłumaczy.