• Na średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego mają wpływ wiosenne promocje banków, które coraz częściej oferują marżę na poziomie 1 proc. lub nawet poniżej tego poziomu, oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków. Z tego powodu wzrosty średniej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania nie były w ostatnim czasie tak gwałtowne — mówi Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki finansowej Comperia. pl
• Zaznacza jednak, że w dłuższej perspektywie kredytobiorcy mogą obawiać się kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej i dalszych podwyżek stóp procentowych, a co za tym idzie, także i oprocentowania kredytów hipotecznych.
– Niewykluczone, że niedługo na taki krok zdecyduje się Szwajcaria w związku z podwyższoną inflacją. Byłaby to kolejna kłoda rzucana pod nogi posiadaczom kredytów we frankach szwajcarskich, którzy w ostatnim czasie cierpią z powodu niesprzyjających kursów walutowych — drogiego franka — wyjaśnia Marcin Zienkiewicz.
• Przełom marca i kwietnia przyniósł podwyżki stóp procentowych w strefie euro oraz w Polsce. Takie działania skokowo zwiększają stopę pożyczek międzybankowych – np. WIBOR, który ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w PLN.
• W porównaniu z lutym, średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło o 0,15 pkt. proc. dla pożyczek w euro oraz o blisko 0,1 pkt. proc. dla kredytów w złotych, co dla przykładowego kredytu w wysokości 200 tys. zł, na 30 lat zwiększa miesięczną ratę o około 12 złotych.