Przy zakupie nowego mieszkania od początku br. obowiązuje nie 7, lecz 8 proc. VAT. Nie sprawdziły się prognozy, że deweloperzy wykorzystają podwyżkę podatku do windowania cen lokali. Przeciwnie – stawki  z kwartału na kwartał spadają.

Z danych redNet Consulting wynika, że w kwietniu ub.r. średnia cena ofertowa mkw. mieszkań (liczona dla siedmiu największych aglomeracji) wynosiła 7,6 tys. zł, a teraz – 7 tys. zł.

Jak tłumaczy Kamil Łysik z redNet Consulting, dla osiągających coraz lepsze wyniki deweloperów podniesienie cen z powodu zmiany stawki VAT nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Ewentualne pogorszenie opinii u klientów spowodowałoby gorszy wynik finansowy. Zmian w cennikach na ogół więc nie było. Do oferty trafiają za to nowe, tanie inwestycje  i to właśnie, a nie wzrost VAT, ma wpływ na dzisiejsze zmiany cen mieszkań – dodaje.

Wyższy VAT nie zmienił cen nieruchomości oferowanych m.in. przez poznańską spółkę Nickel Development. – W styczniu br. we wszystkich inwestycjach obniżyliśmy ceny netto mieszkań, tak aby po wprowadzeniu nowej stawki VAT ceny lokali się nie zmieniły – tłumaczy Agnieszka Węgrowska z Nickel Development. Zwraca uwagę, że średnie ceny mieszkań spadają od początku 2009 r.

Nickel Development oferuje mieszkania m.in. w Kamienicy za Teatrem przy ul. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu. Stawki za mkw. zaczynają się od 6,5 tys. zł.

Cen w swoich warszawskich i poznańskich inwestycjach nie zmienił  Budimex Nieruchomości. Jak mówi Ewa Perkowska z Budimeksu, spółka wzięła koszty na siebie: obniżyła cenę netto, tak by cena brutto została zachowana. Nowa stawka VAT obowiązuje w przypadku mieszkań Budimeksu na krakowskim osiedlu Myśliwska.

Według Małgorzaty Urbaniak ze spółki Gant Development, wzrost VAT, który wiąże się z wyższą ceną brutto (chyba że deweloper weźmie koszt na siebie), nie był zbyt uciążliwy dla kupujących. – Mamy dużą podaż na rynku. Deweloperzy chętniej udzielają rabatów, a do sprzedaży są wprowadzane tańsze mieszkania. W ostatecznym rozrachunku podwyżka nie jest zbyt odczuwalna – ocenia Małgorzata Urbaniak.

Gant po 1 stycznia br. do cen netto lokali dolicza 8 proc. VAT – taką stawką są objęte mieszkania w warszawskiej Kaskadzie na Woli. Średnia cena mkw. dostępnych w ofercie mieszkań: ok. 8,7 tys. zł, jest nieco wyższa niż w ub.r. Jak tłumaczy przedstawicielka dewelopera, głównie

dlatego, że tańsze mieszkania najszybciej zniknęły z oferty. – Do klientów Kaskady na Woli wysłane zostały pisma informujące o zmianie VAT. Nabywcy mogli odstąpić od umowy – mówi Małgorzata Urbaniak.

Nominalne ceny oferowanych mieszkań w związku ze zmianą VAT podniosła spółka Inpro. Firma oferuje mieszkania m.in. w inwestycji City Park przy al. Rzeczypospolitej w Gdańsku. Do kupienia są lokale od 33 do 112 mkw. Ceny mkw. przed podwyżką VAT wynosiły tu 5885 – 6955 zł, a po podwyżce: 5940 – 7020 zł. .

Jak jednak zapewnia Rafał Zdebski z Inpro, klienci praktycznie nie odczuli wzrostu stawek. – W trakcie indywidualnych negocjacji staramy się udzielać wyższych rabatów. Przykładem są ceny transakcyjne: nie widać różnicy pomiędzy końcówką 2010 r. a obecnymi miesiącami  – mówi Rafał Zdebski.

Małgorzata Szwarc-Sroka z J.W. Construction Holding podkreśla, że po wprowadzeniu wyższego VAT popyt na mieszkania nie został zahamowany.

– Wpływ podwyżki podatku na decyzję o zakupie mieszkania oceniamy jako nieznaczny. Zmianę stawki VAT deweloperzy wykorzystali też do celów marketingowych. Przykładem jest nasza firma. 40 lokali w inwestycji Zielona Dolina i wybrane mieszkania na osiedlach Bursztynowym i Górczewska Park oferujemy w promocji bez VAT – mówi Małgorzata Szwarc-Sroka. Oznacza to, że od ceny brutto firma odejmuje 8 proc. Na przykład katalogowa cena 82-metrowego mieszkania na Bursztynowym Osiedlu wynosi 512,5 tys. zł, a w promocji bez VAT: 474,5 tys. zł.