– Pomimo obniżek cen w ostatnich dwóch latach, stawki za mieszkania deweloperskie w największych miastach nadal wydają się wysokie – przyznają analitycy z Emmersona.
Firmy, chcąc zaoferować tańsze lokale, przenoszą swoje inwestycje do mniejszych miejscowości. Ceny mieszkań pod miastem bywają niższe od cen w najtańszych warszawskich dzielnicach.
Jak tłumaczą analitycy, wiele osób szuka mieszkań za miastem jednak nie tylko ze względu na niższe ceny. – Klienci chcą uciec od miejskiego zgiełku. Dojazd do centrum miasta często zajmuje niewiele więcej czasu niż z jego peryferyjnych dzielnic – tłumaczą przedstawiciele Emmersona.
Najwięcej mieszkań poza Warszawą znajdziemy w powiecie piaseczyńskim oraz wołomińskim. – W tym pierwszym rejonie 59 proc. podaży stanowią lokale już ukończone. Świadczy to o tym, że lokale dłużej zalegają u deweloperów – mówią analitycy. – Najmniej nowych mieszkań dostępnych w sprzedaży jest w powiatach legionowskim i otwockim. (Patrz: Nowe mieszkania w powiatach).
Najtańsze mieszkania znajdziemy w powiecie mińskim, gdzie deweloperzy oferują prawie 170 mieszkań, z czego 20 jest już gotowych. Przeciętna stawka za mkw. lokalu w tym rejonie to 4,3 tys. zł.