Budowa domu to wymagający proces. Aby przebiegała sprawnie, trzeba znać obowiązujące przepisy, normy budowlane, dostępne technologie, proces wykonawczy etc. Prowadzenie inwestycji wymaga też zaangażowania czasowego – w technologii tradycyjnej pochłania zwykle 12 – 18 miesięcy. To wystarczająco długo, aby przyszło zniechęcenie i zmęczenie. Dodatkową trudnością jest wielość decyzji, które trzeba podejmować każdego dnia. Stąd pewnie tak wiele opinii inwestorów budujących swój pierwszy dom, że postawienie następnego oddaliby w ręce profesjonalistów.
Inwestorzy bez doświadczenia często nie wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę. Starają się dużo czytać, rozmawiać, podglądać rozwiązania sąsiadów. Nie zawsze to najlepsza droga, gdyż łatwo wtedy – zamiast czerpać z cudzych doświadczeń – powielać cudze błędy. Najbardziej popularnym jest podnoszenie ścianki kolankowej. Budowlańcy twierdzą najczęściej, że inwestor zyska dodatkowe metry powierzchni użytkowej, nie dodając już, że straci kontakt wzrokowy z otoczeniem, a poddasze doświetlone z góry nie będzie już tak komfortowe w użytkowaniu, jak mogłoby być.
Kolejnym przykładem typowej pułapki, w którą wpadają niedoświadczeni inwestorzy, jest częsty brak koordynacji dostaw materiałów z rzeczywistym postępem robót. Zbyt wczesne pojawienie się np. dachówek potrzebnych dopiero na kolejnym etapie prac kończy się zwykle zniszczeniem części materiału, co skutkuje niepotrzebnymi kosztami.
Wielu inwestorów po budowie przyznaje, że najtrudniej było im przewidzieć, iż w konkretnym momencie należało sprawdzić jakość wykonanych robót, np. izolacji fundamentów, gdyż kolejne etapy prac „przykrywały" poprzednie, nie dając już szansy na ich weryfikację.
Jak mądrze wybierać projekt domu? Jakie są wady i zalety projektów gotowych?
Najważniejsze kryteria wyboru projektu domu dotyczą wymiarów budynku (należy sprawdzić, czy dom zmieści się na posiadanej działce) oraz jego powierzchni użytkowej i liczby kondygnacji. Kolejno warto zastanowić się nad funkcjonalnością domu, wygodnym rozmieszczeniem pomieszczeń i ich prawidłowym usytuowaniem względem stron świata (np. kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, łazienki mogą znajdować się od strony mniej nasłonecznionej – północnej i wschodniej).