Czy widać odwrót od rynku wtórnego, bo na rynku pierwotnym deweloperzy oferują coraz tańsze mieszkania? Np. w Warszawie średnia cena mkw. nowych lokali wprowadzanych do oferty w czwartym kwartale 2010 roku wynosiła 7,3 tys. zł, a w czwartym kwartale 2011 - 6,8 tys. zł. Ceny w podobnych proporcjach spadają na rynku pierwotnym także w innych miastach.
Pośrednik Leszek Michniak, szef WGN Nieruchomości:
Obniżka cen mieszkań deweloperskich wpływa również na obniżkę cen lokali używanych. Cena metra mieszkań na obu rynkach: pierwotnym i wtórnym, znacznie się zmniejszyła.
Wyższe ceny - o 7-9 proc. (wartość VAT) - przeważają jednak na rynku pierwotnym. Mimo wszystko mieszkania z rynku pierwotnego realnie będą droższe w porównaniu do rynku wtórnego, gdyż są w stanie deweloperskim i przyszły właściciel będzie musiał jeszcze dołożyć 17-20 proc. wartości lokalu na jego wykończenie.
Obecnie nasiliła się tendencja zamian mieszkań na inny lokal lub dom. Przy takiej transakcji klient ma już wkład własny w postaci zamienianego mieszkania, bierze mniejszy kredyt hipoteczny i ma mniejsze koszty nabycia innej nieruchomości (opłaty notarialne dzielone są najczęściej po połowie między stronami).