Reklama
Rozwiń

Polska - magazynowy dominator

Ponad 3,2 mln mkw. magazynów wynajęto w ubiegłym roku w Europie Środkowej. Z tego prawie 60 proc.powierzchni w Polsce

Publikacja: 22.02.2012 13:49

Magazyny we Wrocławiu

Magazyny we Wrocławiu

Foto: ProLogis

Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową w Europie Środkowej wzrasta pomimo niestabilnej sytuacji światowej gospodarki. W porównaniu z okresem boomu na rynku magazynowym w 2008 r., gdy podpisano umowy najmu na prawie 2,8 mln mkw., w ubiegłym roku  wynajęto rekordowo dużo, bo ponad 3,2 mln mkw. magazynów – wynika  z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield (C & W)

- Wzrost popytu na wysokiej jakości powierzchnie logistyczno-produkcyjne w Europie Środkowej wynika z zaufania firm do tego rynku. Poza tym do mocnych stron Europy Środkowej należy zaliczyć stosunkowo tanią siłę roboczą, bliskość stabilnych rynków zachodnioeuropejskich oraz potencjał dalszego wzrostu rynków konsumenckich w tym regionie –  uważa Ferdinand Hlobil, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield. ¬

W 2011 r. w Polsce zarówno podaż, jak i popyt na magazyny były wyższe niż w 2010 r. Popyt wyniósł 1.900.000 mkw., co oznacza wzrost o 34 proc.  w porównaniu z poprzednim rokiem – podaje C  & W.

Eksperci zwracają uwagę,  że wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi widać we wszystkich krajach regionu z wyjątkiem Czech.

Czynsze za magazyny

- W ubiegłym roku czynsze za wynajem magazynów w regionie Europy Środkowej utrzymały się na dość stabilnym poziomie. Dziś stawki bazowe wynoszą 3,5-3,7 euro za mkw. miesięcznie. Jednak ze względu na rosnący popyt stawki czynszów mogą wzrosnąć szybciej w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Dotyczy to zwłaszcza Słowacji, gdzie wskaźnik dostępnej powierzchni już dawno spadł poniżej 5 proc. W regionach o wysokiej stopie pustostanów najemcy mogą liczyć na różne zachęty ze strony deweloperów.

-  Pod koniec 2011 r. wskaźnik pustostanów zmniejszył się w regionie Europy Środkowej do nieznacznie powyżej 10 proc., co świadczy o zrównoważeniu podaży i popytu.

- Na Węgrzech ponad jedna piąta obiektów magazynowych jest niewynajęta, natomiast na Słowacji stopa pustostanów już drugi rok z rzędu wynosi ok. 5 proc., co wskazuje na brak równowagi na tym rynku.

W Rumunii ilość pustostanów zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 10 proc. do poziomu poniżej 5 proc. Poziom powierzchni niewynajętej w Czechach jest podobny. W Polsce odnotowano spadek liczby magazynowych pustostanów .

Nieruchomości
Kolejny szkieletor przestanie straszyć. Przy Sobieskiego powstaną apartamenty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki