- Choć okna w domu jednorodzinnym powinny się ze sobą komponować, nie oznacza to, że każde z nich musi być takie samo. Wybór stolarki należy dostosować do funkcji pomieszczenia oraz do potrzeb i preferencji mieszkańców - radzi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż Okna.
Dodaje, że dobierając parametry wkładów szybowych i profili, mamy rzeczywisty wpływ na izolację cieplną czy wentylację.
Kiedy trzy szyby
Decydujące znaczenie przy wyborze stolarki ma to, jak często i w jakim celu korzystamy z danego pomieszczenia. W przypadku pokoi, w których domownicy przebywają po kilka godzin w ciągu dnia, konieczne będzie zastosowanie większych przeszkleń, które zapewnią wystarczającą ilość naturalnego światła.
W pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia czy gabinet, nie tylko wykorzystuje się stolarkę o znacznych rozmiarach, ale wręcz szkli całe ściany. Nie należy zapominać jednak o wadach i zaletach takiego rozwiązania.
- Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej – podpowiada Piotr Nadolny. – Aby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.