Odpowiedź zależy od tego, w jakiej formie nabywany jest pensjonat. Przy kupnie samej nieruchomości i ewentualnie ruchomości nabywca może ponosić odpowiedzialność jako dłużnik rzeczowy z tytułu ustanowionych na tych aktywach obciążeń (np. hipoteki ustanowionej na nieruchomości). Co do zasady nie odpowiada on za osobiste zobowiązania zbywcy związane z prowadzeniem pensjonatu (np. wynikające z zawartych umów).
Przy kupnie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nabywca odpowiada solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa do wartości nabytego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak różne środki prawne, aby ograniczyć tę odpowiedzialność (np. pozyskując zaświadczenia z urzędu skarbowego, ZUS, gminy) oraz rozwiązania umowne zabezpieczające nabywcę. Przy transakcji nabycia udziałów odpowiedzialnym podmiotem pozostaje spółka, w której udziały zostały nabyte.
A jeśli ktoś kupił działkę rekreacyjną, a po transakcji okazało się, że właściwie nie może z niej korzystać, bo nie da się na niej nic wybudować, to czy może unieważnić transakcję?
Co do zasady nie. Kupujący powinien potwierdzić możliwość zabudowy nabywanej nieruchomości przed jej nabyciem, inaczej bierze na siebie ryzyko z tym związane. W zależności od treści umowy sprzedaży w niektórych przypadkach można dochodzić roszczeń od sprzedającego za wady nieruchomości. Jeżeli więc sprzedający zapewniał nas o pewnych cechach nieruchomości i złożył takie oświadczenie w umowie sprzedaży, możemy próbować dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi – np. żądać obniżenia ceny, albo odstąpić od umowy.
Można również w określonych sytuacjach powołać się na błąd i na tej podstawie próbować uchylić się od skutków prawnych dokonanej czynności. Uprawnienie do uchylenia się od skutków takiej czynności wygasa jednak w terminie roku od dnia wykrycia błędu. Realizacja wskazanych powyżej roszczeń i uprawnień w praktyce może okazać się jednak dość trudna i rezultat ewentualnego postępowania zależy od okoliczności danej sprawy.
Aby zapobiec tego typu sytuacjom, w praktyce strony zawierają najpierw przedwstępną umowę sprzedaży, warunkującą nabycie nieruchomości od uzyskania przez nabywcę niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Dopiero po ich uzyskaniu strony przystępują do umowy ostatecznej przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę.