Biura w Europie

Kryzys w strefie euro powoduje ponowny spadek czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe w całej Europie

Publikacja: 23.08.2012 13:42

W Polsce wartość transakcji komercyjnych może w tym roku wynieść 2,5 mld euro, z czego połowa tej kw

W Polsce wartość transakcji komercyjnych może w tym roku wynieść 2,5 mld euro, z czego połowa tej kwoty przypadnie na sektor biurowy

Foto: Materiały Inwestora

Tak twierdzą przedstawiciele Jones Lang LaSalle. Według ich wyliczeń, w II kw. 2012 r. stawki najmu najlepszych biur w Europie uległy minimalnej obniżce o 0,2 proc. Tendencja zniżkowa utrzymuje się już drugi kwartał z rzędu – w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. czynsze spadły o 0,1 proc.

Nowe kontrakty

Wpływ na te zmiany miały przede wszystkim obniżki czynszów w zachodniej części kontynentu, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej stawki są stabilne, np. w Warszawie wynoszą od pewnego czasu 22 – 25 euro za mkw. miesięcznie (czynsze transakcyjne). Natomiast w Dublinie zanotowano obniżki rzędu  6,5 proc., w Madrycie – o 2 proc., w Barcelonie – o 1,4 proc. i w Paryżu – o 1,2 proc., podczas gdy do podwyżek doszło w Dusseldorfie - o 4,2 proc. i w Berlinie – o 2,3 proc.

Jednocześnie rośnie aktywność najemców w Europie Środkowo-Wschodniej, - np. w Moskwie, Budapeszcie, Pradze i  Warszawie  zanotowano 15 proc. wzrost wynajętej powierzchni biurowej. Dzięki tym wynikom, wskaźnik wynajętych biur podniósł się na całym kontynencie w ciągu II kwartału br. o 5 proc., do poziomu 2,4 mln mkw. , pozostając i tak o 12 proc. niżej od średniej pięcioletniej.

Tomasz Czuba, dyrektor w Dziale Najmu Nieruchomości Biurowych w Jones Lang LaSalle zapewnia, że  pierwsze półrocze 2012 r., podobnie jak dwa poprzednie lata na rynku nieruchomości w Polsce, było wyjątkowo dobrym okresem, szczególnie w sektorze biurowym.

- Warszawa notuje jeden z najwyższych wskaźników aktywności najemców na kontynencie europejskim. Ponadto, w II kw. 2012 r. podpisano umowy najmu na ponad 172,8 tys. mkw., przy czym nowe kontrakty stanowiły aż 67 proc. wszystkich transakcji – wylicza Tomasz Czuba.

Dobre prognozy

Wprawdzie w  II kw. 2012 r. oddano do użytku w Europie o 44 proc. więcej  nowych biur  niż w I kw. br., jednak poziom ten jest 35 proc. poniżej średniej dziesięcioletniej. - Można wytłumaczyć ostrożnością inwestorów i trudnościami w pozyskiwaniu źródeł finansowania dla nowych projektów – twierdzą przedstawiciele Jones Lang LaSalle.

Z kolei wartość transakcji w tym segmencie osiągnęła 15 mld euro w II kw. 2012 r. co oznacza wzrost o 11 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zainteresowanie inwestorów skupia się na kluczowych rynkach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i kraje nordyckie, przy czym najlepszymi wynikami może pochwalić się Francja, gdzie wartość zawartych transakcji podwoiła się w ostatnim kwartale. Do dużego skoku doszło także w Wielkiej Brytanii (o 43 proc.).

Z kolei, w Europie Południowej, w związku z negatywnymi nastrojami inwestorów, liczba transakcji pozostaje ograniczona. Analitycy Jones Lang Salle widzą potencjał do kontynuacji aktywności inwestorów w Europe Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce.

- Kapitał z różnych części świata napływa na rynki bezpieczne, o wysokim poziomie transparentności, a Polska jest jednym z nich. W pierwszej połowie br. wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym wyniosła 283 mln euro  – twierdzi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Jones Lang LaSalle.

W pierwszym półroczu 2012 r. zawarto Polsce łącznie sześć umów, z których największą okazało się nabycie przez hiszpańską firmę Azora Harmony Office Center II w Warszawie.

- Mając na uwadze kilka znaczących transakcji w toku dotyczących m.in. Warsaw Financial Center, Twarda Tower, czy Platinium Business Park, całkowity wolumen transakcji w br. może osiągnąć 2,5 mld euro, z czego około połowę stanowić mogą nieruchomości biurowe – przekonuje Tomasz Puch.

Tak twierdzą przedstawiciele Jones Lang LaSalle. Według ich wyliczeń, w II kw. 2012 r. stawki najmu najlepszych biur w Europie uległy minimalnej obniżce o 0,2 proc. Tendencja zniżkowa utrzymuje się już drugi kwartał z rzędu – w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. czynsze spadły o 0,1 proc.

Nowe kontrakty

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nieruchomości
Mało nowych biur w regionach. Wynik może być najgorszy od niemal 20 lat
Nieruchomości
Dyrektywa budynkowa EPBD. Gra w klasy na półmetku
Nieruchomości
Anna Watkowska: Jesteśmy gotowi, by tworzyć rynek mieszkań dla seniorów
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?