– Prawie każde miasto może pochwalić się jednym lub kilkoma budynkami biurowymi, które na tle innych wyróżniają się architekturą, lokalizacją lub zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych. A to bezpośrednio przekłada się na dużą popularność wśród najemców. Takie właśnie budynki otrzymują miano prestiżowych i potrafią utrzymać ten status pomimo upływu lat – wyjaśnia Sebastian Świstak z działu powierzchni biurowych firmy doradczej Savills.
Wyróżnione w stolicy
Zapytaliśmy ekspertów na co dzień finalizujących największe transakcje najmu biur w kraju, które budynki biurowe w dużych miastach są uznawane za prestiżowe.
Mikołaj Kowalski-Barysznikow z firmy Cushman & Wakefield mówi, że od wielu lat najbardziej prestiżowymi biurowcami w stolicy pozostają budynki Metropolitan (plac Piłsudskiego) oraz Rondo 1 (rondo ONZ). – Pomimo upływu czasu ich architektura się nie starzeje, natomiast wyjątkowa lokalizacja przyciąga firmy o różnym charakterze, ze wskazaniem na sektor bankowy, prawniczy oraz sektor B2B – mówi Mikołaj Kowalski-Barysznikow. – Rondo 1 jest rozpoznawalnym 194-
-metrowym wieżowcem położonym w samym sercu nowego biznesowego centrum Warszawy. Natomiast Metropolitan to budynek o bardziej kameralnym charakterze. Po raz pierwszy od wielu lat jest możliwość wynajęcia w nim powierzchni.
Także Sebastian Świstak mówi, że jednym z najbardziej prestiżowych biurowców w Warszawie jest Rondo 1. – Przyciąga do siebie najbardziej znanych najemców, do których zaliczamy kancelarie prawne Salans, Domański Zakrzewski Palinka, Baker & McKenzie, Allen & Overy, banki – Raiffeisen Bank, Credit Agricole, firmy doradcze – Ernst & Young, czy koncerny energetyczne ConocoPhillips, Enea. Ponadto Rondo 1, jako pierwszy w Europie wieżowiec, otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii „budynki istniejące" – wylicza Sebastian Świstak. Do prestiżowych budynków zalicza też Warsaw Financial Center, stojący obok Ronda 1. Czynsze najmu w tych lokalizacjach wynoszą od 24 do 27 euro za mkw. miesięcznie.