Inwestorzy zainteresowani rynkiem nieruchomości mają wiele możliwości ulokowania kapitału – zarówno bezpośrednio w budynki, jak i pośrednio – w udziały, akcje, jednostki funduszy czy obligacje.

Polacy masowo kupują mieszkania z myślą o najmie, popularnością cieszą się apartamenty w systemie condo – w część takich przedsięwzięć angażują się międzynarodowe marki hotelarskie, pełniąc rolę franczyzodawców. Z kolei obligacje deweloperów to jeden z filarów rynku notowanych na Catalyst papierów korporacyjnych.

Gremi International wychodzi na rynek z propozycją zainwestowania w fundusz, który przez spółki celowe będzie budować luksusowy kurort pod międzynarodową marką Six Senses, w tym wille przeznaczone na sprzedaż.

Jesienna oferta

Gremi International wyjdzie z ofertą jesienią. Planuje pozyskać 100 mln dol., oferując międzynarodowym inwestorom 68 proc. udziałów w zarejestrowanym w Luksemburgu funduszu.

Na razie trwa kampania informacyjna. Wiosną projekt był promowany na imprezach branżowych: MIPIM w Cannes, Dubaju, Monaco czy Miami.

Obecnie trwa preroadshow, spotkania z potencjalnymi inwestorami w formule śniadań: w Warszawie, Luksemburgu, Zurychu, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku i Sao Paulo. Właściwe roadshow planowane jest na wrzesień.

Inwestycja będzie realizowana w oparciu o alternatywny fundusz inwestycyjny (AIF) zarejestrowany w Luksemburgu, który będzie właścicielem spółek celowych (SPV) z aktywami w postaci między innymi działki na brazylijskim wybrzeżu z wszelkimi pozwoleniami administracyjnymi oraz umową z luksusową siecią resortów Six Senses należącą do InterContinental Hotels Group. Fundusz będzie podlegać luksemburskiemu nadzorowi finansowemu i obowiązkom informacyjnym, co ma zapewnić transparentność przedsięwzięcia wobec inwestorów.

Gremi International spodziewa się, że najwięcej kapitału popłynie od inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii, a także Portugalii, Wielkiej Brytanii i Singapuru. Z przewidywanej struktury partnerów funduszu wynika, że również polscy inwestorzy mogą mieć udział w przedsięwzięciu.

Sama spółka jako główny partner (ang. general partner) funduszu, będzie mieć 32 proc. udziałów o wartości 46 mln dol., głównie dzięki wniesieniu udziałów do spółek celowych.

Celem funduszu jest osiągnięcie IRR (wewnętrzna stopa zwrotu) rzędu 15–20 proc. Gremi International prognozuje, że kapitał zwróci się po około sześciu latach, a po około trzech kolejnych inwestorzy będą wychodzić z funduszu, inkasując zysk.

Projekt Six Senses Formosa Bay będzie się składać ze 191 willi, w tym 58 rezydencji działających na zasadzie luksusowego condo, zarządzanych przez Six Senses. Inwestor prognozuje, że przychody ze sprzedaży tych obiektów sięgną ok. 200 mln dol.

Do wzięcia będzie 40 willi z trzema sypialniami, o powierzchni 330–355 mkw., których cenę można szacować na 1,9–3,2 mln dol. Do tego dojdzie 15 domów czterosypialniowych o powierzchni 415 mkw., z ceną szacowaną na 3,7–4,2 mln dol. Najbardziej prestiżowe będą trzy wille z pięcioma sypialniami o powierzchni 714 mkw., z ceną ok. 10 mln dol.

Prace budowlane będą realizowane z kredytu zaciągniętego bezpośrednio przez spółki celowe w renomowanych instytucjach finansowych i który spłacony będzie z przychodów uzyskanych ze sprzedaży rezydencji.

Duży potencjał

Ośrodek Six Senses Formosa Bay to pierwsza faza zagospodarowania ogromnego terenu w Brazylii, którego właścicielem jest Gremi International. W sumie spółka posiada 2,57 tys. ha gruntów z 6,5-kilometrową linią brzegową, godzinę od miasta Natal, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Docelowo w Baia Formosa (Piękna Zatoka) mają powstać jeszcze trzy luksusowe ośrodki wypoczynkowe, a dodatkowo hub technologiczny oraz kompleks różnorodnych atrakcji sportowych i wypoczynkowych.

– Administracja nowego prezydenta Jaira Bolsonaro jest otwarta na międzynarodowy biznes, w ciągu zaledwie pierwszych stu dni od objęcia rządów doszło do wielu inicjatyw mających ułatwić inwestowanie w Brazylii. Nasza gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu i ma wielki potencjał. Czas na to, by inwestorzy znów do nas zawitali – powiedział Nelson Junior, drugi sekretarz ambasady Brazylii w Polsce, na spotkaniu w ramach preroadshow w Warszawie.

Gremi International to luksemburski holding kontrolowany przez Grzegorza Hajdarowicza, który jest głównym akcjonariuszem notowanej na GPW spółki Gremi Media, m.in. wydawcy „Rzeczpospolitej" i „Parkietu".