– W Warszawie i Krakowie metr mieszkania w kamienicy jest zdecydowanie droższy niż średnia rynkowa, bo różnica wynosi odpowiednio 19 i 14 proc. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie podaż kamienic jest dużo wyższa niż w pozostałych miastach, a kosztują o niemal 10 proc. mniej od średniej. W tym przypadku cena wynika zarówno z większej podaży tego typu nieruchomości w mieście, jak również z ich standardu – wyjaśnia Marta Kosińska, ekspert serwisu nieruchomości Szybko.pl.
Dodaje, że zaledwie jeden procent lokali na sprzedaż w kamienicach w Łodzi pochodzi z odremontowanych budynków. Lokale w kamienicach w większości dużych miast stanowią około 1/5 podaży. W Łodzi – jest to 40 proc.
Marcin Jańczuk, ekspert z agencji Metrohouse & Partnerzy, przyznaje, że najwięcej transakcji sprzedaży mieszkań w kamienicach jest w Łodzi, Wrocławiu i Krakowie, a mniej w Poznaniu czy Warszawie.
– Przeciętny metraż tego typu lokali jest większy o 2–3 mkw. od średniej powierzchni sprzedawanego w danym mieście lokum – wylicza Marcin Jańczuk.
Jednak największe mieszkania w przedwojennych kamienicach są kupowane w Krakowie.