Wybór lokum na wynajem lub nowoczesnego mieszkania komunalnego to dziś silny trend wśród młodych Polaków – oceniali zgodnie uczestnicy dyskusji poświęconej potrzebom mieszkaniowych Polaków w kontekście komfortu życia.
– Ten trend wynika z potrzeb generacyjnych. Zwiększa się potrzeba mobilności, chcemy się przemieszczać za pracą. Na rok, może na dwa – ocenia Przemysław Chimczak, współzałożyciel think.co. – Z badań młodego pokolenia wynika, że niekoniecznie muszą mieć własne mieszkanie. Jest myślenie: może nie będę brać kredytu, może gdzieś wyjadę, a rodzina jeszcze nie teraz. Mieszkanie na wynajem staje się więc oczywiste. No i jest widoczna awersja do kredytu.
– Młode pokolenie nasłuchało się o 30-letnich kredytach, a oni dużo większą uwagę zwracają na jakość życia, na ekologię, na bliskość szkoły – zgadza się Magdalena Czarzyńska-Jachim, rzeczniczka Urzędu Miasta w Sopocie.
W poszukiwaniu młodych
Właśnie Sopot stara się wyjść naprzeciw zmieniającemu się rynkowi nieruchomości i trendom społecznym. To trzydziestokilkutysięczne miasto jest w krajowej czołówce, jeżeli chodzi o najwyższe ceny za mkw. mieszkania. Wizerunek letniej stolicy Polski winduje też do góry ceny za wynajem. To bariera dla młodych ludzi.
– Trochę takim substytutem mieszkań na wynajem są mieszkania komunalne, które budujemy, by zatrzymać młodych ludzi – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Wybudowaliśmy 250 mieszkań i co roku chcemy budować kolejnych 50.