Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus:
- Tyle zaoszczędzą osoby spłacające kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych zaciągnięty na 30 lat. Również nowi kredytobiorcy dzięki decyzji RPP będą mogli zaciągnąć wyższy kredyt, gdyż ich zdolność wzrośnie o około 3-4 procent.
Decyzja RPP to szósta obniżka stóp procentowych, a stopy spadły łącznie o 175 punktów bazowych. Stopy NBP są na rekordowo niskim poziomie, a swoje rekordowe minima notuje także stopa WIBOR. Dla kredytobiorców obserwacja jej wartości jest najważniejsza, gdyż to od niej, a nie od stóp NBP zależy oprocentowanie kredytu mieszkaniowego.
Mimo że Rada Polityki Pieniężnej zaczęła obniżać stopy w listopadzie 2012 roku, to WIBOR spada od lipca 2012 roku. Wówczas to zanotował swoje ostatnie maksimum na poziomie 5,14 proc., a do dzisiaj spadł o ponad 200 punktów bazowych i wynosił 8 maja - 3,02 proc. Tak duży spadek oprocentowania oznacza ratę niższą o prawie 20 procent.
Warto jednak pamiętać, że korzyści z obniżenia WIBOR każdy kredytobiorca odczuje w różnym czasie. Banki aktualizują oprocentowania kredytów z różną częstotliwością, najczęściej co trzy miesiące. Zatem oznacza to, że prawie wszyscy kredytobiorcy przynajmniej częściowo skorzystali już z niższych stóp procentowych.