– Udział gotowych mieszkań w ofercie deweloperów na rynkach największych miast wyrównał się w ciągu ostatniego roku. Na koniec pierwszego kwartału br. wynosił od ok. 28,9 proc. w Krakowie do 36,8 proc. w Poznaniu – podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson. – Można więc przyjąć, że jedno na trzy nowe mieszkania wystawione na sprzedaż na rynku pierwotnym znajduje się w już ukończonych budynkach.
Z wyliczeń analityków Emmersona wynika, że w Warszawie jest to ok. 29,5 proc., we Wrocławiu – 30,1 proc., a w Gdańsku – 35,5 proc.
Ile lokali czeka
Firma doradcza Reas podaje, że na koniec pierwszego kwartału 2013 roku w sześciu aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) łączna liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży wyniosła nieco ponad 50,5 tysiąca lokali. To 6,5 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej.
Jak policzyli eksperci Reasa, największy spadek oferty deweloperskiej – o 10,6 proc. – miał miejsce w Trójmieście. Duży był także we Wrocławiu – 8,7 proc., a przeciętny w Warszawie (5,5 proc.), Łodzi (5,4 proc.) i Krakowie (4,9 proc.). Najmniejszy – w Poznaniu.
W pierwszym kwartale bieżącego roku, w porównaniu z poprzednim, liczba gotowych, a niesprzedanych mieszkań we wszystkich sześciu miastach łącznie wzrosła o ok. 550, czyli o 4 proc. W sześciu aglomeracjach na koniec marca takich mieszkań było ponad 15,5 tysiąca. W większości miast właśnie lokale gotowe od niedawna lub znajdujące się w końcowej fazie budowy sprzedawały się najlepiej – wynika z analiz Katarzyny Kuniewicz z Reasa.