Skoro wszyscy właściciele domów są współwłaścicielami drogi oznacza to, że prawdopodobnie nabywca wolnej działki, również należy do ich grona. Zgodnie zaś z art. 206 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej (w tym wypadku drogi) i korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z niej przez pozostałych współwłaścicieli.
Z tego przepisu jasno wynika więc, że jeżeli nowy sąsiad będzie korzystał z drogi zgodnie z jej przeznaczeniem, wtedy pozostali współwłaściciele nie mogą zabronić mu dostępu do tej drogi.
Gdyby zaś rozkopał on drogę lub w inny sposób uszkodził, wówczas będzie ciążył na nim, co do zasady,obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody. Art. 415 k. c. mówi, że za naprawienie szkody odpowiada ten, kto ją wyrządził z własnej winy.
Trzeba jednak pamiętać, że w razie uszkodzenia drogi osiedlowej lub kanalizacji, współwłaściciele będą musieli wykazać szkodę oraz winę sprawcy.
Na ogół też do wykonania robót budowlany zatrudnia się jednak fachowców Oznacza to, że jeżeli wykonanie przyłącza wodociągowego zostanie powierzona osobom, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem takich czynności, wówczas roszczenie o naprawienie ewentualnej szkody będzie przysługiwać współwłaścicielom (także inwestorowi!) wobec takich wykonawców.