Projekty katalogowe domów cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są łatwo dostępne, niedrogie, a o tym jak będzie wyglądał budynek, można przekonać się w Internecie. Dokumentację domu firmy przysyłają nawet na drugi dzień po złożeniu zamówienia.
Ceny gotowych projektów domów (kompletny projekt składający się z części architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej) można kupić już od 1,5 tys. zł, choć są i takie za kilka tys. zł.
Nie każdy na twoją działkę
- Projekty gotowe są bardzo różne. Można znaleźć domy na tzw. trudne działki, np. zbyt wąskie lub z nietypowym wjazdem, parterowe lub z użytkowym poddaszem, ekonomiczne, energooszczędne lub pasywne, tradycyjne, klasyczne lub nowoczesne, w technologiach tradycyjnych lub prefabrykowanych Wybór jest ogromny, dlatego zawsze lepiej skonsultować swoje decyzje z doświadczonym architektem, który sprawdzi przede wszystkim warunki lokalne, szczególnie zapisy planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy oraz funkcjonalność domu pod kątem potrzeb inwestorów. Zwykle takie konsultacje są bezpłatne, nie warto więc ryzykować kupna niedopasowanego projektu - czy to ze względu na komfort użytkowania, czy technologię budowy domu - radzi inż. Marcin Kantor, doradca serwisu Domowy.pl z Wrocławia.
Projekty gotowe bezwzględnie wymagają adaptacji do warunków lokalnych. Oznacza to, że kupioną dokumentację trzeba dostosować do m.in. lokalnej strefy wiatrowej, śniegowej i przemarzania gruntu, usytuować dom zgodnie z kierunkami świata, aby w miarę optymalnie wykorzystywał naturalne oświetlenie i zacienienie terenu. Trzeba także zaplanować przebieg przyłączy różnych instalacji: elektrycznej, gazowej, wodnej czy kanalizacyjnej, przewidzieć miejsce zjazdu na posesję z ulicy, zaplanować miejsce na kosz na śmieci, ogrodzenie, podjazdy i tarasy, dbając przy tym, aby zostawić wystarczającą powierzchnię działki tzw. biologicznie czynnej (czyli nieutwardzonej), co zwykle określają przepisy miejscowe.
- Adaptację projektu może wykonać wyłącznie projektant z aktualnymi uprawnieniami. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów to osoba adaptująca bierze na siebie pełną odpowiedzialność zawodową i staje się autorem projektu budowlanego, który składany jest wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Warto zatem współpracować w tym zakresie z doświadczonym projektantem, specjalizującym się w kompletowaniu dokumentów do pozwolenia na budowę. Zwykle decydując się na zakup projektu gotowego razem z adaptacją, udaje się sporo zaoszczędzić - twierdzi inż. Kantor.