CV
Paweł Puch – prawnik specjalizujący się w problematyce nieruchomości. Autor artykułów, opracowań i opinii prawnych dotyczących nieruchomości. Od wielu lat doradza wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym oraz pośrednikom w obrocie nieruchomościami i zarządcom nieruchomości.
Hanna Krzyżosiak, ekspert serwisu Domowy.pl
Kiedy projekt domu będzie pasował do działki, a układ pomieszczeń w budynku będzie funkcjonalny?
- Zanim inwestor wybierze projekt domu, powinien sprawdzić zapisy planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i na tej podstawie wybrać grupę domów pasujących i do urzędowych wytycznych i do jego potrzeb.
Bardzo ważne jest także, aby sprawdzić rodzaj podłoża, warunki gruntowe, poziom wód gruntowych i roślinność.
- Można przyjąć, że 120–150 mkw. to powierzchnia odpowiednia dla czteroosobowej rodziny. Większy dom będzie pewnie wygodniejszy, ale droższy. Rodzina, której większość członków wstaje o tej samej porze, powinna zdecydować się na projekt z odpowiednią liczbą mniejszych łazienek i kuchnią, w której każdy będzie miał dość miejsca, by wygodnie zjeść śniadanie. Różnić się będą również projekty przeznaczone dla rodziny, która spędza wspólnie większość czasu, od projektu dla rodziny, której członkowie zarządzają nim indywidualnie.
- Gdy budynek nie jest podpiwniczony, w projekcie należy uwzględnić również powierzchnię przeznaczoną na kotłownię oraz pomieszczenia gospodarcze, np. pralnię, schowek, spiżarnię.
- Najlepszym wyborem, z punktu widzenia komfortu użytkowego, jest na pewno dom parterowy. Jego wadą jest natomiast duża powierzchnia zabudowy oraz podłoga na gruncie, większe fundamenty i znaczna powierzchnia dachu.
- Dom parterowy z użytkowym poddaszem to najpopularniejszy kształt, który dobrze wpisuje się w każdy krajobraz, a dzięki zwartej bryle jest bardziej energooszczędny niż rozłożysty dom parterowy.
- Dom piętrowy jest wygodny i funkcjonalny, ponieważ na piętrze nie ma zmniejszających powierzchnię i utrudniających zagospodarowanie skosów. Dodatkowo nieużytkowe poddasze oddziela budynek od warunków zewnętrznych, zmniejszając jego podatność na nagrzewanie się i wychładzanie.
- Wygodny dom to dobrze zaprojektowane wnętrza z podziałem na strefy, zwykle trzy: komunikacji (złożonej z wiatrołapu, holu, korytarzy i schodów, która nie powinna zajmować więcej niż 15 proc. powierzchni domu); dzienną (którą tworzy kuchnia, jadalnia oraz salon stanowiące jedno duże lub trzy osobne pomieszczenia oraz toaleta lub łazienka) i nocną (składającą się z sypialni, łazienek oraz garderób).
- Najlepiej zaprojektować kuchnię – od północy lub wschodu; jadalnię – od wschodu lub zachodu; salon – od zachodu lub południa; sypialnię rodziców – od wschodu lub zachodu; pokoje dzieci – lepiej od zachodu lub południa (dłużej korzystamy wtedy z naturalnego światła, sypialnie dziecięce usytuowane od wschodu mogą nie mieć wystarczająco dużo słońca).
—gb