Choć firmy częściej szukają miejsca na swoją siedzibę w biurowcach, to i tak wynajem mieszkania jako biura może być bardziej opłacalny od wynajmu na cele mieszkaniowe. Jak wyliczają przedstawiciele agencji nieruchomości Ober-Haus, w zależności od lokalu, jego właściciel może liczyć na 5–15 proc. zwrotu ceny zakupu w skali roku. Duże zyski przyniosą zwłaszcza lokale parterowe, do których dodatkowo można zrobić bezpośrednie, niezależne wejście z ulicy. – Należy jednak pamiętać, że zrobieniem biura w mieszkaniu zainteresowani są głównie najemcy, którzy poszukują tańszych rozwiązań niż lokal w biurowcu. Zatem decydując się na biuro w lokalu mieszkalnym, chcą płacić taki czynsz jak za mieszkanie. Ponadto zmiana sposobu użytkowania lokum z mieszkalnego na biuro oznacza zmianę opodatkowania, z podatku od lokali mieszkalnych na wielokrotnie wyższy podatek od lokali biurowych. Co więcej, takie M musiałoby być położone w centrum miasta, w zadbanym budynku z dobrze utrzymaną elewacją, klatką schodową, najlepiej zapewniając dobrą ekspozycję i możliwość reklamy – wylicza Paweł Grabowski, pośrednik z Ober-Haus. – Najwyższe stopy zwrotu uzyskamy w przypadku mieszkań parterowych, które można przekształcić w lokale handlowe – zaznacza.
Niewielki popyt
Choć część deweloperów przyznaje, że nie interesuje ich, co klient dalej robi z zakupionym mieszkaniem, a jeszcze inni twierdzą, że lokale głównie są nabywane na potrzeby własne, to do niektórych spółek trafiają inwestorzy szukający pomieszczeń dających się w przyszłości przekształcić na biuro.
– Niewielkiej firmie bardziej opłaca się wynająć mieszkanie dla swojej działalności niż typowy lokal użytkowy, gdyż stawki najmu lokali użytkowych są nawet dwukrotnie wyższe niż mieszkań. Ponieważ popyt na tego typu lokale istnieje, nie brakuje osób, które chcą w takie nieruchomości inwestować. Mamy klientów, którzy już na etapie budowy dogodnie zlokalizowanej inwestycji pytają o możliwości adaptacji przestrzeni na potrzeby biurowe. A generalnie inwestycje w nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna i atrakcyjna lokata kapitału. Szczególnie teraz, przy tak niskich stopach procentowych – zauważa Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej z Poznania.
Trudno jednak popyt na kupowanie mieszkań i aranżację w nich biur uznać za duży. Np. przedstawiciele deweloperskiej spółki Dolcan podają, że na jej osiedlach jedynie kilku klientów kupiło lokale, by przekształcić je na biura i wynająć.
– Zainteresowanie taką formą inwestycji jest szczególnie widoczne w naszych projektach w centrach miast – jak np. na Osiedlu Skierniewicka City na warszawskiej Woli czy też na Osiedlu Arkadia w szczecińskim Śródmieściu. Częściej jednak osoba prywatna lub firma kupuje mieszkanie i przekształca je w biuro na własny użytek, a nie pod wynajem – opowiada Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w spółce Dolcan.