Należy mieć świadomość, iż użytkowanie wieczyste jest prawem ograniczonym czasowo, ustanawianymi najczęściej na okres 99 lat. Po upływie tego okresu, jeśli nie doszło do jego przedłużenia, prawo użytkowania wieczystego wygasa, a były już użytkownik wieczysty zobowiązany byłby do zwrotu nieruchomości na rzecz właściciela, czyli Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Wówczas pomiędzy użytkownikiem wieczystym a właścicielem nieruchomości powinno dojść do rozliczenia za budynki i infrastrukturę wzniesioną na nieruchomości, według zasad określonych w umowie o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego.
Zasadniczo trzeba jednak podkreślić, że odmowa przedłużenia okresu użytkowania wieczystego może nastąpić jedynie ze względu na ważny interes społeczny.
W przypadku prawa użytkowania wieczystego kłopotliwe może być także ograniczenie swobodnego korzystania z nieruchomości...
Użytkownik wieczysty powinien korzystać z nieruchomości w sposób określony w umowie, przy czym dotyczy to zarówno przeznaczenia nieruchomości, jak i terminu, w którym nieruchomość powinna zostać zagospodarowana we właściwy sposób. Dla przykładu możemy wskazać, iż użytkownik wieczysty, który zgodnie z taką umową miał przeznaczyć nieruchomość na cele budownictwa mieszkaniowego, nie powinien na niej postawić fabryki lub budynku usługowego. W takim przypadku użytkownik musi bowiem liczyć się z możliwością rozwiązania użytkowania wieczystego przez właściciela gruntu.
Użytkownik wieczysty jest zobowiązany ponosić opłaty roczne