Stolica Polski wyprzedziła wszystkie miasta z naszego regionu i zajęła 11. miejsce w ogólnoeuropejskim zestawieniu. Na pierwszych miejscach rankingu znalazły się Monachium, Dublin i Hamburg – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate Europe 2014" firmy doradczej PwC oraz Urban Land Institute. Moskwie przypadła 13. pozycja w zestawieniu, Pradze – 16., a Budapeszt znalazł się dopiero na 27. miejscu w tegorocznym rankingu.
Badanie pokazuje rynek nieruchomości komercyjnych w trzech aspektach: perspektyw na rynku nieruchomości w odniesieniu do inwestycji już poczynionych w latach poprzednich, perspektywy w odniesieniu do nowych inwestycji oraz perspektyw dla działalności deweloperskiej.
– Atutem naszego rynku jest silna pozycji Polski na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bliskość geograficzna z Niemcami oraz największy w tym regionie rynek konsumencki. Należy mieć jednak świadomość, że ze względu na dużą podaż powierzchni w Warszawie, a co za tym idzie – presję na obniżkę czynszu odbijającą się na rentowności – stolicy wyrastają bardzo silni lokalni konkurenci: Wrocław, Kraków oraz Gdańsk – wyjaśnia Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.
Liderem tegorocznego rankingu, podobnie jak rok temu, zostało Monachium. Zaskoczeniem dla analityków jest wysoka pozycja Dublina.
– Utrzymująca się popularność Monachium wśród inwestorów nie budzi zdziwienia z uwagi na stabilną sytuację gospodarczą Niemiec, niską stopę bezrobocia oraz rosnącą populację. Wszystkie te elementy sprawiają, iż miasto to stanowi oczywisty wybór dla inwestorów poszukujących bezpiecznych inwestycji – przekonuje Kinga Barchoń. – Z kolei Dublin wygrywa dzięki rosnącej w ostatnim czasie skłonności inwestorów do podejmowania większego ryzyka w oczekiwaniu na większy zysk.