Sprzedaż CH Silesia City Center to największa w historii polskiego rynku inwestycyjnego transakcja dotycząca pojedynczej nieruchomości. Ponad 500 tys. mkw. powierzchni biurowej w budowie w Warszawie (przypadającej m.in. na nowe budynki wysokościowe, w tym Warsaw Spire, który ma być mieć 100 tys. mkw.) - to kolejny rynkowy rekord. I decyzja Amazon, giganta rynku e-commerce, o wynajęciu w Polsce trzech obiektów magazynowych, skutkująca największym w historii łącznym wolumenem transakcji najmu - to najważniejsze wydarzenia 2013 r. na rynku nieruchomości - według firmy doradczej Cushman & Wakefield - którymi Polska może pochwalić się na rozpoczynających się dziś targach nieruchomości w Cannes.
- Polska nadal postrzegana jest jako atrakcyjny rynek dla inwestorów. Jej dominująca pozycja w Europie Środkowej i płynność rynku przekładają się na stały, silny popyt na powierzchnię biurową, zarówno ze strony najemców, jak i nowych podmiotów. Z kolei poprawiające się nastroje konsumentów i wzrost wydatków korzystnie wpływają na popyt na powierzchnie magazynowe - uważa Charles Taylor, partner zarządzający polskiego oddziału firmy doradczej Cushman & Wakefield.
Niemcy kupowali najwięcej
Z raportu "Marketbeat Polska - wiosna 2014" wynika, że w 2013 r. wartość transakcji zawartych na rynku inwestycyjnym w Polsce wyniosła 3,12 mld euro. Największy, około 25 proc., udział w polskim rynku mieli inwestorzy niemieccy. Polscy inwestorzy nabyli nieruchomości o łącznej wartości ok. 263 mln EUR i z 8 proc. udziałem w rynku byli czwartą co do wielkości grupą kupujących.
Umowy o największej wartości zostały zawarte na rynku handlowym. Stanowiły one ok. 44 proc. ogólnego wolumenu transakcji. Łącznie w tym sektorze inwestorzy zakupili obiekty za 1,38 mld euro, co stanowi prawie 20 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Największą transakcją było zakupienie CH Silesia City Center w Katowicach za 412 mln euro przez międzynarodowe konsorcjum inwestorów, któremu przewodził niemiecki ubezpieczyciel Allianz. Udział sektora biurowego wyniósł 38 proc. ogólnego wolumenu, przy czym to w nim zrealizowano najwięcej, bo aż 27 transakcji na łączną kwotę 1,19 mld euro
Wzrasta liczba transakcji biurowych realizowanych poza Warszawą (0,19 mld euro), jednak największą transakcję zawarto w stolicy, gdzie amerykański fundusz Hines Global REIT kupił budynki biurowe New City oraz NC2 za 127 mln euro. Na sektor magazynowy przypadło 14 proc. wolumenu transakcji. 0,44 mld euro wydane na nieruchomości magazynowe jest wynikiem niższym o ok. 5 proc. w stosunku do rekordowego dla tego rynku 2012 r. Największą transakcją było zakupienie 50 proc. udziałów w portfelu Prologis przez Norges Bank Investment Management.