Jak ociepliłby pan ściany, gdyby budował pan dom?
Ja już zbudowałem dom i dokładnie sobie to policzyłem. Moje ściany z pustaka typu max są docieplone 24 cm wełny fasadowej, natomiast poddasze dociepliłem 2 razy 20 cm wełny.
Inwestycja, która powstaje zgodnie z dobrym standardem izolacji, przynosi znaczące oszczędności w stosunkowo krótkim czasie. W jednym z analizowanych przez nas przypadków – domu jednorodzinnym o powierzchni 123 mkw. – udało się uzyskać rachunki mniejsze o 1678 zł rocznie w porównaniu z domem według warunków technicznych z 2013 roku. Wszystko to przy dodatkowym nakładzie w wysokości 12,5 tys. zł. Inwestycja zwraca się więc po około siedmiu latach, a nawet szybciej, jeśli w rachunku uwzględnimy podwyżki cen energii.
Jakie są najczęściej popełniane błędy przez osoby ocieplające budynki? Dlaczego w domu nie jest cieplej ?po zakończeniu inwestycji?
Błędem jest zainwestowanie w system ogrzewania bez docieplenia domu. Pamiętajmy, że ilość ciepła, jakie trzeba do domu dostarczyć, nie zależy od ogrzewania, ale od izolacji budynku. Jeżeli wymienimy kocioł i grzejniki, a nie ruszymy ścian, dachu i okien, to nie zmienimy potrzebnej w domu ilości energii na jego ogrzanie. To jest fizyka, jej nie oszukamy.
Ocieplenie to poważna inwestycja. Jeżeli się na nią decydujemy, nie warto nadmiernie oszczędzać. ?Jeśli wybieramy najtańsze materiały i 10-cm ocieplenie, efekty nie będą najlepsze.
Warto też wybrać materiał izolacyjny, który daje dodatkowe korzyści ?– np. gwarantuje poprawę bezpieczeństwa pożarowego w domu czy wpływa na komfort akustyczny. Drugi raz już ścian docieplać nie będziemy. —gb
CV
Piotr Pawlak – absolwent Politechniki Łódzkiej na wydziałach Budownictwa Lądowego oraz Organizacji i Zarządzania. Od kilkunastu lat związany z rynkiem materiałów izolacyjnych. Promotor efektywności energetycznej w budownictwie. Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji w Rockwool Polska, zajmującego się m.in. doradztwem dla architektów i optymalizacją projektów budynków do wysokich standardów energetycznych.