W ubiegłym roku produkcja budowlano-montażowa spadła o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W ocenie autorów prognozy to ostatni rok spadków w budownictwie i rok 2014 przyniesie wyraźną poprawę.
Zdaniem analityków PMR pierwszym pozytywnym zwiastunem dla branży budowlanej jest poprawiająca się sytuacja na rynku cementu, której towarzyszy zazwyczaj większy ruch na budowach. W latach 2012-13 produkcja cementu mocno spadała (odpowiednio -16 proc. i -7,5 proc.), jednocześnie malała sprzedaż produkcji budowlano-montażowej. Obecnie po pierwszym kwartale 2014 roku produkcja podstawowego składnika dla budownictwa wzrosła o połowę wobec ubiegłego roku, a zużycie zwiększyło się aż o 100 proc. Autorzy prognozy oczekują, że dla całego roku wskaźniki te będą zdecydowanie bardziej umiarkowane, jednak na mocnym plusie.
Stabilizuje się także sytuacja finansowa w spółkach budowlanych. Analitycy PMR spodziewają się, że procesy uzdrawiające portfele zamówień spółek oraz rozsądniejsze i bardziej wyważone podejście do wycen w przypadku nowych przedsięwzięć w 2014 roku zaowocują nieco zdrowszym rozłożeniem ryzyk, a przez to lepszymi wynikami firm budowlanych.
Zdaniem ekspertów także coraz jaśniej rysuje się przyszłość inwestycji infrastrukturalnych. Dla budownictwa kolejowego nadchodzi okres intensywnego kończenia projektów z poprzedniego budżetu, zaś nowe projekty drogowe obecnie znajdują się w fazie przetargowej i oczekują na rozstrzygnięcie. Budżet unijny wspomoże także niebawem obiekty kubaturowe użyteczności publicznej czy też prace o charakterze hydrotechnicznym.
Autorzy raportu zwracają też uwagę, że coraz aktywniej poczynają sobie na rynku również deweloperzy, gdzie z łatwiejszym dostępem do pieniądza zbiegł się okres wdrożenia cieszącego się dużą popularnością programu wspierania zakupu pierwszego mieszkania (Mieszkanie dla Młodych) oraz zapowiedzi nawiązania współpracy z sektorem publicznym w związku z Funduszem Mieszkań na Wynajem.JIM