Związani z rynkiem kapitałowym deweloperzy w I połowie 2019 r. sprzedali łącznie 12,3 tys. mieszkań. Jest to o 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 9,7 proc. mniej niż w I połowie rekordowego dla branży 2017 r.
Wyniki poszczególnych spółek są jednak bardzo mocno zróżnicowane. Victoria Dom niemal podwoiła wynik, natomiast na drugim biegunie znalazło się Lokum Deweloper, które zawarło o 68 proc. umów mniej niż rok wcześniej. Osiem analizowanych przedsiębiorstw zanotowało poprawę sprzedaży rok do roku, a dziewięć pogorszenie.
Czterem spółkom udało się uzyskać sprzedaż rzędu ponad 1 tys. lokali. Pozycję rynkowego lidera zachował Dom Development, który znalazł nabywców na 1,76 tys. mieszkań (wzrost o prawie 7 proc.), Murapol podpisał 1,7 tys. umów (spadek o 5,7 proc.), Atal 1,62 tys. (wzrost o aż 26 proc.), a Robyg 1,08 tys. (spadek o 29 proc.).
Giełdowi skuteczniejsi
– Generalnie spółki giełdowe jako cała grupa radzą sobie ze spadkiem sprzedaży lepiej niż reszta przedsiębiorstw na rynku – ocenia Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL (d. REAS). – Dane z monitoringu rynku pierwotnego prowadzonego przez zespół mieszkaniowy JLL pokazują, że liczba transakcji odnotowana w I półroczu w sześciu największych polskich miastach jest o 7,2 proc. niższa rok do roku. Skoro w grupie spółek giełdowych, na które przypada około 40 proc. sprzedaży na tych rynkach, spadek wyniósł tylko 3,5 proc., to w pozostałych firmach łącznie było to blisko 10 proc. – szacuje.
Ze wstępnych szacunków wynika zatem, że w I półroczu w sześciu aglomeracjach wszyscy deweloperzy sprzedali 31,6 tys. lokali.