Tak wynika z właśnie ogłoszonego raportu Związku Banków Polskich. Bankowcy twierdzą, że w drugim kwartale 2014 r. akcja kredytowa w segmencie kredytów mieszkaniowych lekko przyspieszyła. Banki udzieliły łącznie 45,5 tys. nowych kredytów o wartości 9,6 mld zł.To wzrost odpowiednio o 8,48 proc. i 8,17 proc. wobec pierwszego kwartału.
- Nie można jednak jeszcze ocenić, czy obserwowany wzrost liczby i wartości kredytów wobec poprzedniego kwartału zwiastuje odbicie czy tylko sezonową korektę - mówi Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.
MdM słabnie
Zainteresowanie udziałem w programie „Mieszkanie dla młodych" było w II kwartale relatywnie mniejsze. Banki zaakceptowały 3842 wnioski na łączną kwotę 88,5 mln złotych. Tym samym udział kredytów z dofinansowaniem w liczbie nowych umów spadł z 10 proc. w pierwszym kwartale do 8,4 proc. w drugim.
- Trudno o ocenę efektywności programu po zaledwie sześciu miesiącach jego funkcjonowania. Musimy również pamiętać, że "MdM" jest działaniem doraźnym, ukierunkowanym na bardzo wąski segment rynku. W Polsce potrzebne jest natomiast rozwiązanie systemowe. ZBP wypracował dostosowane do polskich uwarunkowań makroekonomicznych założenia działania kas oszczędnościowo-budowlanych, eliminujące obawy o zbyt wysokie koszty i związane z tym zagrożenia dla budżetu państwa z tytułu wspierania skłonności do oszczędzania w tym systemie. Projekt ten został przedłożony właściwym organom władzy. Uruchomienie w Polsce systemu długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe w formule kas budowlanych będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju rynku finansowania budownictwa mieszkaniowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.
Średni kredyt: 205 tys. zł
Po drugim kwartale wartość całego portfela kredytów mieszkaniowych osiągnęła poziom 339,244 mld zł. Oznacza to wzrost o 1,25 proc. (o 4,172 mld zł) w porównaniu do I kwartału bieżącego roku. W tym czasie liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy wzrosła nominalnie o 34 773 (1,91 proc.), wynosząc łącznie 1 855 439 sztuk.