Inwestor - spółka Immobel - podpisał dziś umowę kredytu na kwotę 56,5 mln euro. - Budynek działający dotychczas pod nazwą SMYK wróci do dawnej nazwy CEDET i do pierwotnego modernistycznego wyglądu. Wkrótce ruszy rozbudowa, w wyniku której powstanie zupełnie nowa powierzchnia na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Rozbudowa pozwoli odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni. Immobel planuje zakończenie inwestycji w pierwszym kwartale 2017 roku - czytamy w komunikacie BGK.
- Inwestycja CEDET to kolejny projekt w polskim portfolio Immobel, dzięki któremu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka - projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. - pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców - podkreśla Bartłomiej Hofman, prezes spółki Immobel Poland.
- Finansowanie w wysokości 56,5 mln euro, które dostarczy w postaci kredytu inwestycyjnego Bank Gospodarstwa Krajowego, realizowane jest na warunkach rynkowych w ramach programu „Inwestycje polskie". Do tej pory Bank zawarł w ramach programu "Inwestycje polskie" 79 umów o wartości 17 mld 371 mln zł. W tym programie Bank Gospodarstwa Krajowego udziela inwestorom kredytów lub gwarancji bankowych, natomiast spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. angażuje się w przedsięwzięcia jako inwestor mniejszościowy lub udzielając długu podporządkowanego - tłumaczą przedstawiciele BGK.
- Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Finansujemy największe inwestycje, takie jak budowa nowych elektrowni czy autostrad, ale również mniejsze projekty, ważne dla lokalnej społeczności - powiedział wiceprezes zarządu BGK Piotr Lasecki. - Rewitalizacja CEDET-u, podobnie jak finansowana przez BGK odbudowa warszawskiej Hali Koszyki, mieści się w ramach programu „Inwestycje polskie".
Centralny Dom Towarowy to projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zbudowany w latach 50. XX wieku w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków.