Tak wynika z analiz portalu nieruchomości Domy.pl. - Atrakcyjna kwota, za którą oferowany jest lokal, to jeden z najistotniejszych czynników skłaniających do zakupu nieruchomości. Często jednak jest tak, że nawet mimo niższej ceny trudno jest znaleźć klienta na oferowane mieszkanie - zauważa Tomasz Piętowski, analityk portalu Domy.pl.
Winda na wysokie piętra
Respondenci wskazali mankamenty, które mogą zaakceptować po uzyskaniu odpowiedniej obniżki ceny nieruchomości oraz wady, które są dla nich absolutnie nie do przyjęcia.
- Największy, bo aż 79-procentowy odsetek badanych, nie zdecydowałby się na tańsze mieszkanie, gdyby pozbawione było centralnego ogrzewania. Klienci szukający mieszkań dużą wagę przywiązują także do ciszy i spokoju. Dla dwóch trzecich respondentów odpowiednio niższa cena nie jest dostateczną zachętą do zakupu lokalu z oknami wychodzącymi na hałaśliwą ulicę - mówi Tomasz Piętowski.
Z analiz wynika, że podobny odsetek ankietowanych ( 65 proc.), nie zdecydowałby się na tańszy lokal położony na czwartym lub wyższym piętrze w budynku bez windy. - Aż 62 proc. respondentów woli zapłacić więcej, byle tylko nie żyć w mieszkaniu z ciemną kuchnią - podaje analityk portalu Domy.pl.
Ważny balkon
- Brak balkonu okazał się większą niedogodnością niż konieczność korzystania z ciepłej wody ogrzewanej piecykiem gazowym. Mimo że technika poszła do przodu, posiadanie w mieszkaniu piecyka wciąż budzi obawy wybuchu lub zatrucia czadem i postrzegane jest jako niebezpieczne - opowiada Tomasz Piętowski. - Jednak większą niedogodnością niż piecyk gazowy okazał się brak własnego balkonu. Pierwsza cecha lokalu jest nieakceptowalna dla 52 proc. badanych, natomiast niedogodność związana z brakiem balkonu - aż dla 56 proc. respondentów - podaje. Prawie połowa ankietowanych ( 47 proc.) zadeklarowała, że odpowiednio niższa cena nie jest dostateczną zachętą do zakupu mieszkania z pokojem przechodnim.