Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego trafiła skarga dotycząca przeróbek dokonanych przy okazji budowy kominka.
Wcześniej jednak do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wpłynęło zawiadomienie. Właściciela jednego z domów szeregowych zaniepokoiło to, że sąsiad wprowadza zmiany w przewodzie wentylacyjnym znajdującym się we wspólnej ścianie nośnej.
Po otrzymaniu zawiadomienia powiatowy inspektor przeprowadzili kontrolę, w trakcie której ustalił, że budynki jednorodzinne rzeczywiście mają wspólny komin zlokalizowany na granicy tych domów. Dopatrzył się też w domu sąsiada, który zwrócił się do niego z prośbą o interwencję, drobnych pęknięć na stropie tuż przy ścianie, w której znajdowały się przewody dymowe.
Okazało się ponadto, że roboty przy kominku, w tym prace związane z frezowaniem przewodu kominowego zostały rozpoczęte bez wcześniejszego załatwienia formalności budowlanych, tj. zgłoszenia zamiaru ich wykonania prezydentowi miasta.
Z tego powodu powiatowy inspektor stwierdził, że doszło do samowolnej przebudowy budynku, w wypadku której należy zastosować procedurę naprawczą, o której mówią art. 50 i 51 prawa budowlanego z 1994 r.