W dużych miastach większość atrakcyjnych działek jest oddana w użytkowanie wieczyste. Korzystanie z takiego gruntu kosztuje, i to niemało.
Użytkownik wieczysty musi wnosić roczną opłatę przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Zgodnie z art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie pobiera się jej jedynie za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Gdyby natomiast doszło do wygaśnięcia użytkowania wieczystego, to opłata roczna za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.
Wysokość opłat zależy od określonego w umowie celu, na jaki oddano grunt w użytkowanie. Opłaty za użytkowanie wieczyste ustala się według stawki procentowej od ceny gruntu.
Uwaga! Może być jednak i tak, że cel, dla którego oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, nie został określony. Wówczas stawkę procentową ustala się na podstawie faktycznego wykorzystywania działki.
W umowie ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego mogą być ustalone różne cele na tym samym gruncie, wtedy przy ustalaniu opłat bierze się pod uwagę stawkę określoną dla celu podstawowego. Natomiast gdyby nieruchomość w trakcie użytkowania zaczęła być wykorzystywana w inny sposób, np. zamiast budynków mieszkaniowych został wybudowany biurowiec, wtedy stawkę zmienia się stosownie do celu.