Najtańsze trzy pokoje od dewelopera kosztują dziś w stolicy ok. 250 tys. zł.

– Są to lokale dość małe, mające do ok. 45 mkw., budowane na Białołęce. Kosztują ok. 5,6 tys. zł za mkw., a więc niewiele jak na warunki warszawskie – zaznacza Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Najwięcej tanich lokali trzypokojowych czeka na osiedlach na Białołęce, Targówku, w Wawrze i Ursusie.

Na przykład Victoria Dom ma na sprzedaż trzy pokoje o powierzchni niecałych 45 mkw. za 252,6 tys. zł, czyli 5,7 tys. zł za mkw. Oferta ta pochodzi z inwestycji Osiedle Classic na Białołęce przy ul. Przaśnej. Lokum będzie gotowe w drugiej połowie przyszłego roku.

Jarosław Jędrzyński zaznacza, że pula lokali w cenie bliskiej 250 tys. zł nie jest bardzo duża, ale takie mieszkania są cały czas dostępne, a ich oferta jest stale uzupełniana. Natomiast zdaniem Tomasza Kołodziejczyka, analityka z redNet Property Group, pula takich mieszkań wręcz rośnie, gdyż tanie trzy pokoje są bardzo chętnie kupowane.

Jednak mimo wszystko takich ofert jest niewiele, bo nawet gdyby ustalić limit cenowy dla trójek do 350 tys. zł, w Warszawie znajdziemy zaledwie ok. 200 takich lokali, podczas gdy cała stołeczna oferta obejmuje ok. 5,7 tys. mieszkań trzypokojowych.

– Są to lokale o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw. Liczba tanich mieszkań trzypokojowych nie zmieniła się zasadniczo w ciągu roku, podobnie jak ogólna oferta deweloperska. Stałemu popytowi na takie lokale odpowiada stała podaż – tłumaczy Jarosław Jędrzyński.

Choć tanie trójki to przede wszystkim domena Białołęki, jeśli mamy w portfelu gotówkę (lub zdolność kredytową) na kupno lokum za ok. 350 tys. zł lub nieco więcej, możemy zacząć poszukiwania w „lepszych" lokalizacjach, takich jak Bielany czy Praga-Południe. Jak podaje serwis RynekPierwotny.pl, do wzięcia jest 56-metrowa trójka za 370 tys. zł (6,7 tys. zł za mkw.) w inwestycji firmy Volumetric Polska (przy ul. Conrada na Bielanach). Osiedle ma być gotowe w III kwartale 2016 r.

Z kolei za 367,2 tys. zł można kupić trzy pokoje liczące 52 mkw. (7,1 tys. zł za mkw.). Oferuje je spółka Ed Invest w projekcie Wilga VII na Pradze-Południe przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego. Inwestycja ma zostać oddana w II kwartale 2016 r.

Natomiast w Ursusie, w projekcie Skorosze XI przy ul. Prystora, na klientów czeka 54-metrowa trójka za 377,1 tys. zł, czyli za niecałe 7 tys. zł za mkw. Osiedle to buduje Ebejot Inwestycje. Inwestycja zostanie ukończona w III kwartale 2015 r.

Dla porównania, jak podaje Jarosław Jędrzyński, w popularnych dzielnicach blisko centrum miasta, np. na Woli, za trójkę zapłacimy średnio 8,6 tys. zł mkw. (555 tys. zł za całość), a na Mokotowie – ok. 8,2 tys. zł za mkw. (543 tys. zł za całość).

Ale i w tych dzielnicach nie brakuje tańszych ofert. – Na Woli i Mokotowie najtańsze mieszkanie trzypokojowe można dziś kupić nawet za 340 tys. zł – zapewnia Tomasz Kołodziejczyk. Dodaje, że choć generalnie ceny trzypokojowych mieszkań w Warszawie są stabilne, jednak ze względu na ogólny lekki wzrost stawek za nowe lokale w stolicy również trójki mogą w tym roku podrożeć o 2–3 proc.