Zmienił się właściciel, ale decyzja nadal obowiązuje

Decyzja administracyjna o nakazie zamurowania okien nie stała się bezprzedmiotowa mimo tego, iż doszło do zmiany właściciela nieruchomości.

Aktualizacja: 22.07.2015 15:17 Publikacja: 22.07.2015 14:35

Zmienił się właściciel, ale decyzja nadal obowiązuje

Foto: 123RF

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi w 2005 roku nakazał właścicielce jednego z tamtejszych budynków usunięcie występujących nieprawidłowości na posesji poprzez wypełnienie otworów okiennych znajdujących się w ścianie granicznej cegłą szklaną lub luksferami.

Dziewięć lat później, nowy właściciel – Robert K. (imię fikcyjne) – złożył wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia tej decyzji, wyjaśniając, iż na mocy aktu notarialnego roku nabył nieruchomość, a decyzja, której wygaśnięcia się domaga, zobowiązywała do zamurowania okna poprzedniego właściciela. Przekonywał, iż postępowanie egzekucyjne zmierzające do przymuszenia do wykonania decyzji powinno być prowadzone wobec poprzedniego właściciela nieruchomości, a nie wobec niego, bowiem on nigdy i przez nikogo nie został zapoznany z treścią decyzji.

Zarówno Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, jak i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie podzielili tego stanowiska, odmawiając stwierdzenia wygaśnięcia decyzji. Organ wyjaśniły, iż wygaśnięcie decyzji stwierdza się, jeżeli stała się ona bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Tymczasem w opisywanej sprawie nie można mówić o bezprzedmiotowości postępowania, bowiem – wbrew twierdzeniom pana Roberta – decyzja nie stała się bezprzedmiotowa po zmianie właściciela nieruchomości. Pan Robert, jako aktualny właściciel nieruchomości jest następcą prawnym poprzedniego właściciela i ma obowiązek wykonać decyzję.

Nowy właściciel nie dał za wygraną, i odwołał się do sądu administracyjnego, wskazując, iż skierowano przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, w którym nie może on podnieść żadnych zarzutów, gdyż decyzja zobowiązująca do zamurowania okien została skierowana do innej osoby. Jego zdaniem, taka sytuacja narusza prawo do obrony. Mężczyzna podniósł, że organ powinien skierować tytuł wykonawczy do osoby wskazanej w decyzji, a taką jest poprzednia właścicielka nieruchomości. Dodał, iż nie czuje się zobowiązany do wykonania decyzji, a co więcej, stała się ona bezprzedmiotowa, bowiem osoba zobowiązana do jej wykonania nie może już jej zrealizować.

Te argumenty nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. akt II SA/Łd 1245/14), który w wyroku z 30 czerwca 2015 r. oddalił skargę nowego właściciela nieruchomości.

W uzasadnieniu wyraźnie podkreślono, że bezprzedmiotowość decyzji organu nadzoru budowlanego nie może wynikać z faktu zmiany właściciela budynku. W ocenie sądu, zmiana ta nie spowodowała ustania prawnego bytu żadnego z istotnych elementów stosunku materialnoprawnego wykreowanego decyzją organu nadzoru budowlanego. Natomiast kwestia, czy nowy właściciel wiedział o nakazie rozbiórki pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie. Sąd zaznaczył, że skarżącemu jako nabywcy nieruchomości, przysługuje jedynie roszczenie cywilnoprawne dochodzone na drodze postępowania przed sądem powszechnym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo