Reklama

Jak mienić plan zagospodarowania przestrzennego

Zaplanowany ład przestrzenny w gminie czasami uniemożliwia założenie firmy. Przedsiębiorca może wówczas wystąpić o jego korektę.

Publikacja: 13.04.2016 06:10

Projekt planu jest wykładany w siedzibie urzędu gminy do publicznego wglądu

Projekt planu jest wykładany w siedzibie urzędu gminy do publicznego wglądu

Foto: 123RF

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to prawo miejscowe. Lekceważąc plan, narusza się przepisy, a tym samym inwestycja może zostać uznana za samowolę. Brak zgodności z planem powoduje, że nadzór budowlany nigdy jej nie zalegalizuje. Jedyna szansa to jego zmiana. Taką samą drogę trzeba przejść, gdy inwestycja ma powstać na gruncie rolnym.

Tryb zmiany planu niczym się nie różni od stosowanego przy jego uchwalaniu (art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Wniosek o zmianę składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Inwestor musi pamiętać, by go dobrze umotywować. Nigdy nie ma gwarancji, że odniesie to skutek. Wójt wniosek może uwzględnić lub nie. Przepisy nie przewidują procedur w tym zakresie ani terminów na rozpatrzenie wniosku. Przedsiębiorca nie odwoła się więc ani nie zmusi wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do podjęcia pozytywnej decyzji. Jedyna odpowiedzialność, jaką poniesie, to polityczna, musi się więc wójt liczyć z tym, że gdy będzie lekceważył wnioski mieszkańców, to w wyborach samorządowych nie zostanie ponownie wybrany.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama