Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia zdania w sprawie opodatkowania VAT należności wypłaconych za skrócenie umowy najmu. Znów uznał, że w takim przypadku nie można mówić o odszkodowaniu.
Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził jednoosobową firmę. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że w 2008 r. wynajął lokal instytucji finansowej. Umowa miała obowiązywać do 2019 r. Po pewnym czasie okazało się jednak, że najemca znalazł nową lokalizację. W tej sytuacji zaproponował przedsiębiorcy wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i wypłatę odszkodowania.
Wynajmujący tłumaczył, że umowa nie zawierała postanowień o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Została zawarta na czas określony na dziesięć lat z możliwością jej rozwiązania w razie rażącego naruszenia postanowień umowy (brak zapłaty za najem). Nie przewidziano natomiast możliwości wypowiedzenia umowy najmu. Strony nie umówiły się też na możliwość rozwiązania umowy za obopólną zgodą stron.
Niemniej, jak wyjaśnił podatnik, ostatecznie zawarł z najemcą porozumienie w kwestii wypłaty odszkodowania w związku z niedotrzymaniem warunków umowy najmu (przedterminowym rozwiązaniem), uzgadniając kwotę odszkodowania.
Zapytał, czy to, co zostało wypłacone mu za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, podlega VAT. Sam uważał, że nie. Zauważył, że pojęcie odszkodowania należy rozumieć jako rekompensatę, zadośćuczynienie. Jego zdaniem w opisanej sytuacji chodzi o odszkodowanie, bo jako wynajmujący lokal ponosi szkodę wynikającą z wcześniejszego rozwiązania umowy.