Umożliwia im finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Dotąd ich wsparcie możliwe było tylko przy budowie lokali na wynajem.
Za ustawą opowiedziało się 86 senatorów. Nikt nie był przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, obecny na posiedzeniu senackiej komisji infrastruktury, tłumaczył, że celem ustawy jest „przede wszystkim budowa mieszkań na wynajem dla gospodarstw domowych umiarkowanych dochodach".
Resort – jak mówił wiceminister – zakłada, że w ciągu 10 lat Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach swoich funduszy przeznaczy na ten program ok. 4,5 mln zł, a budżet państwa – prawie 752 mln zł, co pozwoli na powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o ograniczonym czynszu dla osób o średnich dochodach.
Proponowane rozwiązanie jest dodatkowym, instrumentem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), który we wrześniu ub.r. przyjął rząd. Nowela jest odpowiedzią na sygnalizowane przez inwestorów bariery udziału w programie – finansowanie wyłącznie lokali na wynajem, bez możliwości finansowanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.